Porady Prawne przez internet
Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-03-27 • Aktualizacja: 2022-05-24
Rok temu uczyniłam mamę współwłaścicielką konta bankowego. Mama niedawno zmarła, czy środki, które są na tym koncie muszę zgłaszać do US jako spadek? Mama nic na to konto nie wpłacała, ponieważ miała swoje własne konto. Jestem jedyną spadkobierczynią mamy.
Zatem miała Pani wraz z mamą wspólne konto bankowe – w takiej sytuacji każda z Pań miała równy dostęp do zawartych na koncie środków i mogła dysponować kontem na równych prawach.
Opisana przez Panią sytuacja jest bardzo niekomfortowa, bowiem brak precyzyjnych regulacji w tym zakresie pozwala organom podatkowym na niemal dowolną interpretację tych zdarzeń. Fakt posiadania wspólnego konta nie zmienia charakteru cywilnoprawnego wpłat i gdy np. współwłaściciel X wpłaci na wspólne konto 50 000 zł, które np. współwłaściciel Y konta wyda, by sobie kupić samochód, nie ma znaczenia, że pieniądze były na wspólnym rachunku. Współwłaściciel konta Y w takiej sytuacji otrzymałby tu bezpłatne świadczenie kosztem majątku współwłaściciela konta X, więc byłaby to darowizna podlegająca opodatkowaniu. Tak samo jest i w Pani sprawie. W momencie otwarcia konta wspólnego z mamą de facto Pani mama stała się współwłaścicielką wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie, a więc po jej śmierci powinna Pani wskazać 1/2 posiadanych środków na koncie jako spadek po zmarłej.
Zobacz również: Czy konto bankowe wchodzi w skład spadku?
Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.
Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku. A więc radziłabym Pani zgłosić połowę środków na koncie wspólnym jako masę spadkową po spadkodawcy, która i tak będzie zwolniona z podatku, jeśli nabycie spadku nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.
Zobacz również: Współwłaściciel konta a spadek
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):