Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-03-27

Rok temu uczyniłam mamę współwłaścicielką konta bankowego. Mama niedawno zmarła, czy środki, które są na tym koncie muszę zgłaszać do US jako spadek? Mama nic na to konto nie wpłacała, ponieważ miała swoje własne konto. Jestem jedyną spadkobierczynią mamy.

Zatem miała Pani wraz z mamą wspólne konto bankowe – w takiej sytuacji każda z Pań miała równy dostęp do zawartych na koncie środków i mogła dysponować kontem na równych prawach.

Opisana przez Panią sytuacja jest bardzo niekomfortowa, bowiem brak precyzyjnych regulacji w tym zakresie pozwala organom podatkowym na niemal dowolną interpretację tych zdarzeń. Fakt posiadania wspólnego konta nie zmienia charakteru cywilnoprawnego wpłat i gdy np. współwłaściciel X wpłaci na wspólne konto 50 000 zł, które np. współwłaściciel Y konta wyda, by sobie kupić samochód, nie ma znaczenia, że pieniądze były na wspólnym rachunku. Współwłaściciel konta Y w takiej sytuacji otrzymałby tu bezpłatne świadczenie kosztem majątku współwłaściciela konta X, więc byłaby to darowizna podlegająca opodatkowaniu. Tak samo jest i w Pani sprawie. W momencie otwarcia konta wspólnego z mamą de facto Pani mama stała się współwłaścicielką wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie, a więc po jej śmierci powinna Pani wskazać 1/2 posiadanych środków na koncie jako spadek po zmarłej.

Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.

Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku. A więc radziłabym Pani zgłosić połowę środków na koncie wspólnym jako masę spadkową po spadkodawcy, która i tak będzie zwolniona z podatku, jeśli nabycie spadku nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.

Zatem miała Pani wraz z mamą wspólne konto bankowe – w takiej sytuacji każda z Pań miała równy dostęp do zawartych na koncie środków i mogła dysponować kontem na równych prawach.

Opisana przez Panią sytuacja jest bardzo niekomfortowa, bowiem brak precyzyjnych regulacji w tym zakresie pozwala organom podatkowym na niemal dowolną interpretację tych zdarzeń. Fakt posiadania wspólnego konta nie zmienia charakteru cywilnoprawnego wpłat i gdy np. współwłaściciel X wpłaci na wspólne konto 50 000 zł, które np. współwłaściciel Y konta wyda, by sobie kupić samochód, nie ma znaczenia, że pieniądze były na wspólnym rachunku. Współwłaściciel konta Y w takiej sytuacji otrzymałby tu bezpłatne świadczenie kosztem majątku współwłaściciela konta X, więc byłaby to darowizna podlegająca opodatkowaniu. Tak samo jest i w Pani sprawie. W momencie otwarcia konta wspólnego z mamą de facto Pani mama stała się współwłaścicielką wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie, a więc po jej śmierci powinna Pani wskazać 1/2 posiadanych środków na koncie jako spadek po zmarłej.

Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.

Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku. A więc radziłabym Pani zgłosić połowę środków na koncie wspólnym jako masę spadkową po spadkodawcy, która i tak będzie zwolniona z podatku, jeśli nabycie spadku nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Ustalenie kręgu spadkobierców

Mam problem z ustaleniem kręgu spadkobierców i wskazaniem adresów. Sąd nakazał odszukanie spadkobierców po moim krewnym. Wiem tylko, że...

Co ze spadkiem, jeśli do DPS dopłacała gmina?

Przed 5 miesiącami w DPS zmarła 80-letnia siostra mojej nieżyjącej mamy. Była osobą bezdzietną, owdowiała przed wielu laty. Mieszkała na drugim końcu...

Dziecko, owoc romansu sprzed lat, a dziedziczenie

Jest rodzina składająca się z ojca i matki (małżeństwo), dwóch córek i syna. Najprawdopodobniej ojciec ma nieślubne dziecko (córkę)...

Szybka śmierć, na którą nikt się nie przygotował

Niedawno zmarł mój mąż. Mamy wspólnego syna, ale mąż miał z pierwszego małżeństwa syna, z którym od 15 lat nie było kontaktu, a on nie...

Wspólny zakup mieszkania i księga wieczysta na rodziców

Jestem mężatką po raz drugi, pierwszy mąż zmarł 30 lat temu (z tego małżeństwa mam żonatego już syna). Obecny mąż ma z 1. małżeństwa syna...

Żądanie rozliczenia z darowizny i brak spłaty pożyczki

W 2006 r. otrzymałam w darowiźnie od dziadków mieszkanie. Oprócz mieszkania dziadkowie posiadali dom. Byli właścicielami domu w 3/4,...

Przekazanie majątku w spadku osobom niespokrewnionym

Mój ojciec po rozwodzie wstąpił ponownie w związek małżeński. Z drugą żoną nabyli wspólnie mieszkanie własnościowe. Ojciec zmarł i nie...

Skuteczne prawne postanowienia w sprawie spadku

Moja narzeczona i ja mamy dorosłe dzieci. Zamierzamy się pobrać i będziemy budować dom na stare lata. Chcemy, aby jej syn dziedziczył 58% całej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »