Jak założyć sprawę spadkową?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec, nie zostawił testamentu, ja jestem jedyną spadkobierczynią – rodzeństwa nie mam, mama dawno nie żyje. Tata posiadał mieszkanie własnościowe, samochód, lokaty w bankach, akcje. Chciałabym założyć sprawę spadkową, proszę o instrukcję, co powinnam zrobić krok po kroku? Czy to prawda, że nawet jak odziedziczę mieszkanie, to nie mogę go sprzedać przez kilka lat ze względu na duży podatek?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak założyć sprawę spadkową?

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku wynika z ustawy (dziedziczenie ustawowe) albo z testamentu (dziedziczenie testamentowe).

Po śmierci ojca cały spadek odziedziczyła Pani na podstawie ustawy. Zatem powinna Pani w pierwszej kolejności przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłym ojcu jako jego jedyna spadkobierczyni. Sprawę o stwierdzenie nabycia spadku można założyć w każdym czasie.

Ma Pani dwie możliwości, żeby przeprowadzić postępowanie spadkowe:

  1. w sądzie,
  2. u notariusza.

Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym może wnieść każdy ze spadkobierców. Sądem właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone, że to Pani jest spadkobierczynią ustawową po śmierci ojca.

Akt notarialny poświadczenia dziedziczenia 

Obecnie nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie i można też przeprowadzić całą procedurę u notariusza w drodze tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia.

Warunkiem uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia jest stawienie się u notariusza Pani jako spadkobierczyni ustawowej osobiście.

Wykaz dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia
Koszty notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

W kwestii podatku od spadków i darowizn – zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (w tym dzieci oraz wnuki zmarłych – a więc również Panią), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku przeprowadzenia sprawy spadkowej u notariusza to notariusz powinien pouczyć Panią, od jakiej daty liczyć owe 6 miesięcy na zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw.

Czy przychód ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania będzie opodatkowany?

Zasadniczo przychód ze sprzedaży mieszkania będzie opodatkowany, jeżeli Pani sprzeda je przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odziedziczyła.

Trzeba natomiast zwrócić uwagę, że okres ten biegnie dopiero od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (w tym wypadku śmierć rodzica).

Jeśli Pani chciałaby jednak koniecznie sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od śmierci ojca, to skorzysta Pani ze zwolnienia od podatku tylko pod warunkiem, że uzyskane przychody wyda, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »