Porady Prawne przez internet
Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2020-12-11
Spóźniłem się z odrzuceniem spadku w imieniu moich dzieci. Spadek jest po zmarłym wujku, który miał długi i tak na dobrą sprawę niewiadomo ile jest długów w spadku. Sam odrzuciłem spadek w terminie, ale niestety w imieniu dzieci nie odrzuciłem spadku. Proszę o informacje, co mogę teraz zrobić, aby w imieniu dzieci zrzec się spadku? Czy opóźnienie w odrzuceniu spadku da się jeszcze naprawić?
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż uchybił Pan terminowi 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Jak wynika bowiem z artykułu 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku powinni zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. W takim przypadku jedyną możliwością, aby zadłużenie nie przeszło na Pana dzieci jako spadkobierców wchodzących w następnej kolejności po Panu, jest złożenie wniosku na podstawie art. 1019 Kodeksu cywilnego.
Jeżeli niniejsze odrzucenie spadku nie zostało dokonane w terminie ustawowym, powinien Pan złożyć oświadczenie o uchylenie się od skutków prawnych braku oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie.
Powinien Pan złożyć w imieniu dziecka wniosek o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku z jednoczesnym oświadczeniem o odrzuceniu spadku. Wniosek taki wraz z oświadczeniem należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania. We wniosku proszę wskazać np. iż z uwagi na obecną epidemię nie miał Pan możliwości złożenia oświadczenia – choć nie jest to zbyt wielkie usprawiedliwienie, bowiem sądy przyjmowały wszelkie pisma. Może Pan także przedstawić inne usprawiedliwienie, iż nie miał Pan wiedzy o tak dużym zadłużeniu itp.
Uwzględnienie wniosku zależy od akceptacji sądu, dlatego musi Pan wykazać, że błędnie nie miał Pan świadomości istnienia zadłużenia lub istniały inne przeszkody uchybienia np. choroba, epidemia itp. i dlatego wystąpiło opóźnienie w odrzuceniu spadku. Proszę jak najszybciej złożyć niniejszy wniosek do sądu rejonowego zamieszkania dziecka. Jednocześnie proszę złożyć do tego samego sądu (wydział rodzinny) wniosek o wydanie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd w imieniu dziecka, a więc odrzucenie spadku. Wskazuję jednak, iż akceptacja wniosku o przywrócenie terminu zależy od decyzji sądu i wskazanego uzasadnienia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne