Spóźnienie w odrzuceniu spadku

• Data: 2024-01-07 • Autor: Katarzyna Bereda

W niniejszym artykule omawiamy kwestie prawne związane z odrzuceniem spadku. Wyjaśniamy, jakie działania należy podjąć, jeśli nie dotrzymało się terminu odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci. Szczegółowo analizujemy przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące tej kwestii. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Jacka.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spóźnienie w odrzuceniu spadku

Pan Jacek spóźnił się z odrzuceniem spadku w imieniu swoich dzieci. Spadek jest po zmarłym wujku, który miał długi (tak na dobrą sprawę nie wiadomo, ile jest długów w spadku). Pan Jacek sam odrzucił spadek w terminie, ale niestety nie zrobił tego w imieniu dzieci. Pan Jacek zapytał nas, co może teraz zrobić, aby w imieniu dzieci zrzec się spadku. Chciał również wiedzieć, czy opóźnienie w odrzuceniu spadku da się jeszcze naprawić.

Opóźnienie w odrzuceniu spadku – ponad 6 miesięcy

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż pan Jacek uchybił terminowi 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Jak wynika bowiem z artykułu 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. W takim przypadku jedyną możliwością, aby zadłużenie nie przeszło na dzieci pana Jacka jako spadkobierców wchodzących w następnej kolejności po panu Jacku, jest złożenie wniosku o odrzucenie spadku na podstawie art. 1019 Kodeksu cywilnego.

Jeżeli niniejsze odrzucenie spadku (zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka) nie zostało dokonane w terminie ustawowym, pan Jacek powinien złożyć oświadczenie o uchylenie się od skutków prawnych braku oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie.

Zobacz również: Odrzucenie spadku w imieniu dziecka po terminie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu dzieci

Pan Jacek powinien złożyć w imieniu dziecka wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku z jednoczesnym oświadczeniem o odrzuceniu spadku. Wniosek taki wraz z oświadczeniem należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania. We wniosku pan Jacek powinien wskazać np. iż z uwagi na obecną epidemię nie miał możliwości złożenia oświadczenia – choć nie jest to zbyt wielkie usprawiedliwienie, bowiem sądy przyjmowały wszelkie pisma. Pan Jacek może także przedstawić inne usprawiedliwienie, iż nie miał wiedzy o tak dużym zadłużeniu itp.

Zobacz również: Zrzeczenie się spadku po śmierci ojca

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wytłumaczenie opóźnienia w odrzuceniu spadku

Uwzględnienie wniosku zależy od akceptacji sądu, dlatego pan Jacek musi wykazać, że błędnie nie miał świadomości istnienia zadłużenia lub istniały inne przeszkody, uchybienia np. choroba, epidemia itp. i dlatego wystąpiło opóźnienie w odrzuceniu spadku. Pan Jacek powinien jak najszybciej złożyć niniejszy wniosek do sądu rejonowego zamieszkania dziecka. Jednocześnie powinien złożyć do tego samego sądu (wydział rodzinny) wniosek o wydanie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd w imieniu dziecka, a więc odrzucenie spadku. Wskazuję jednak, iż akceptacja wniosku o przywrócenie terminu zależy od decyzji sądu i wskazanego uzasadnienia.

Zobacz również: Czy sąd zawiadamia o odrzuceniu spadku?

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek pani Anny

Pani Anna otrzymała wiadomość o śmierci swojego wujka, który pozostawił po sobie znaczne długi. W natłoku codziennych obowiązków i stresie związanym z organizacją pogrzebu nie zdążyła odrzucić spadku w ustawowym terminie. Dopiero po kilku miesiącach, kiedy zaczęli się zgłaszać wierzyciele, zdała sobie sprawę z powagi sytuacji. Teraz, z pomocą prawnika, stara się o przywrócenie terminu odrzucenia spadku, aby chronić swoje finanse.

 

Sytuacja pana Krzysztofa

Pan Krzysztof, ojciec dwójki dzieci, zmarł nagle, pozostawiając po sobie mieszkanie i kredyt hipoteczny. Jego dorosły syn, Michał, odrzucił spadek, ponieważ wiedział, że ojciec miał długi. Jednak nie zdawał sobie sprawy, że powinien to zrobić również w imieniu swojej nieletniej siostry, której jest opiekunem prawnym. Gdy zorientował się, że przegapił termin, musiał szybko działać, aby naprawić sytuację i nie dopuścić do przejęcia długów przez siostrę.

 

Dylemat pani Katarzyny

Ciocia pani Katarzyny pozostawiła po sobie zadłużone mieszkanie oraz kredyt. Pani Katarzyna, która mieszkała za granicą, nie wiedziała, że została spadkobierczynią – dowiedziała się o tym dopiero po przekroczeniu ustawowego terminu odrzucenia spadku. Terminowa odmowa przyjęcia spadku mogłaby ją uchronić przed odziedziczeniem długów ciotki.

Podsumowanie

Podsumowując, opóźnienie w odrzuceniu spadku może prowadzić do niechcianego przejęcia zobowiązań finansowych po spadkodawcy. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy działać sprawnie i szybko. Swoje wątpliwości warto skonsultować z prawnikiem. Podjęcie odpowiednich działań może uchronić spadkobierców przed niekorzystnym dziedziczeniem.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz usług profesjonalnego sporządzania pism, aby skutecznie zarządzać swoimi sprawami. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji spadkowej. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »