Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Adopcja a dziedziczenie po biologicznym ojcu

• Data: 2024-03-11 • Autor: Iryna Kowalczuk

5 lat temu adoptowaliśmy dziewczynkę (pełna adopcja). Jej rodzice byli pozbawieni praw rodzicielskich. W zeszłym roku jej biologiczny ojciec zmarł. Teraz dowiedzieliśmy się, że zostawił długi i sąd szuka jego dzieci, aby obciążyć je tymi długami. Czy jest to możliwe, żeby adoptowane dziecko dziedziczyło długi biologicznego ojca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Adopcja a dziedziczenie po biologicznym ojcu

Przysposobienie pełne a dziedziczenie po biologicznym rodzicu

Przysposobienie pełne (adopcja) polega na tym, iż dziecko zostaje całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej. W przypadku przysposobienia pełnego przysposobiony nabywa w stosunku do przysposabiającego i jego krewnych prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa jakby był dzieckiem naturalnym przysposabiającego. Z drugiej strony ustają prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej (rodziców i krewnych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem przysposobionego.

W przypadku przysposobienia pełnego rodzice naturalni dziecka zostają definitywnie pozbawieni władzy rodzicielskiej, która nigdy nie ulega przywróceniu, nawet w przypadku śmierci obojga rodziców adopcyjnych.

Wpływ adopcji na sprawy związane z dziedziczeniem

Adopcja zawsze wpływa na sprawy związane z dziedziczeniem. Wynika to z prostego faktu – w wyniku adopcji między rodzicem (rodzicami) adopcyjnymi a adoptowanym dzieckiem powstają takie same relacje prawne jak między rodzicami biologicznymi a ich biologicznym dzieckiem.

W każdym przypadku adoptowany dziedziczy z mocy ustawy po adoptującym (i jego krewnych) tak, jakby był jego dzieckiem biologicznym. Zasadę tę stosuje się również w drugą stronę – adoptujący (i jego krewni) dziedziczy po adoptowanym tak, jakby osoba adoptująca była biologicznym rodzicem dziecka adopcyjnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy adoptowane dziecko dziedziczy po rodzicach biologicznych?

Przysposobiony nie dziedziczy wówczas po swoich wstępnych (rodzicach) naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Wynika to z art. 936 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:

Art. 936. § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.”

Utrata władzy rodzicielskiej przez naturalnych rodziców wskutek przysposobienia jest ostateczna. Nie odżywa w wypadku pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej przysposabiającego bądź jego śmierci. Z dotychczasową władzą rodzicielską wygasają wszelkie uprawnienia rodziców oparte na tej władzy bez względu na ich zakres.

Jak zatem wynika z powyższego, wskutek adopcji przez Pana i żonę nie będzie Pana adoptowana córka dziedziczyć po swoim biologicznym ojcu z mocy ustawy, chyba że powołał on ją do dziedziczenia w testamencie.

Zobacz również: Pozbawienie praw rodzicielskich a dziedziczenie

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Przypadek Anny i Marka: Anna i Marek adoptowali 10-letniego Tomka po śmierci jego biologicznych rodziców. Kilka lat później biologiczny dziadek Tomka zmarł, pozostawiając znaczny majątek. Jednak ze względu na adopcję, Tomek nie został uwzględniony w spadku, który przeszedł na innych krewnych biologicznego dziadka. W tym przypadku, mimo biologicznego pokrewieństwa, prawo adopcyjne wyłączyło Tomka z dziedziczenia po stronie biologicznej rodziny.

 

Historia Julii: Julia została adoptowana jako niemowlę przez rodzinę Kowalskich. Jej biologiczna matka, pozbawiona praw rodzicielskich, nigdy nie utrzymywała z nią kontaktu. Po osiągnięciu pełnoletności Julia dowiedziała się o śmierci swojej biologicznej matki, która zostawiła długi. Mimo to, Julia nie była zobowiązana do pokrywania tych długów, ponieważ jej związki prawne z biologiczną matką zostały przerwane w wyniku adopcji.

 

Sytuacja Michała: Michał został adoptowany przez państwa Nowaków, gdy miał 5 lat. Jego biologiczni rodzice stracili prawa rodzicielskie z powodu problemów z alkoholem. Lata później, biologiczny ojciec Michała, który odzyskał trzeźwość i poprawił swoje życie, chciał przekazać Michałowi część swojego majątku. Musiał to zrobić poprzez testament, ponieważ zgodnie z prawem adopcyjnym, Michał nie mógł dziedziczyć po nim automatycznie, jak gdyby był nadal jego biologicznym synem.

Podsumowanie

 

Podsumowując, adopcja pełna tworzy nowe, trwałe relacje prawne między dzieckiem a rodziną adopcyjną, jednocześnie rozwiązując wszelkie związki prawne z rodziną biologiczną. W rezultacie, adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach ani krewnych, chyba że zostanie do tego wyznaczone w testamencie. To ważne rozróżnienie podkreśla specyficzną naturę relacji prawnych kształtowanych przez adopcję, zapewniając zarówno stabilność prawną, jak i emocjonalną dla dziecka i rodziny adopcyjnej.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej adopcji i dziedziczenia, skorzystaj z naszych usług konsultacji online. Oferujemy również profesjonalne sporządzanie pism prawnych, aby zapewnić Ci kompleksowe wsparcie w tych ważnych kwestiach. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »