Adopcja a dziedziczenie po biologicznym ojcu

• Autor: Iryna Kowalczuk

5 lat temu adoptowaliśmy dziewczynkę (pełna adopcja). Jej rodzice byli pozbawieni praw rodzicielskich. W zeszłym roku jej biologiczny ojciec zmarł. Teraz dowiedzieliśmy się, że zostawił długi i sąd szuka jego dzieci, aby obciążyć je tymi długami. Czy jest to możliwe, żeby adoptowane dziecko dziedziczyło długi biologicznego ojca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Adopcja a dziedziczenie po biologicznym ojcu

Przysposobienie pełne a dziedziczenie po biologicznym rodzicu

Przysposobienie pełne (adopcja) polega na tym, iż dziecko zostaje całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej. W przypadku przysposobienia pełnego przysposobiony nabywa w stosunku do przysposabiającego i jego krewnych prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa jakby był dzieckiem naturalnym przysposabiającego. Z drugiej strony ustają prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej (rodziców i krewnych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem przysposobionego.

W przypadku przysposobienia pełnego rodzice naturalni dziecka zostają definitywnie pozbawieni władzy rodzicielskiej, która nigdy nie ulega przywróceniu, nawet w przypadku śmierci obojga rodziców adopcyjnych.

Wpływ adopcji na sprawy związane z dziedziczeniem

Adopcja zawsze wpływa na sprawy związane z dziedziczeniem. Wynika to z prostego faktu – w wyniku adopcji między rodzicem (rodzicami) adopcyjnymi a adoptowanym dzieckiem powstają takie same relacje prawne jak między rodzicami biologicznymi a ich biologicznym dzieckiem.

W każdym przypadku adoptowany dziedziczy z mocy ustawy po adoptującym (i jego krewnych) tak, jakby był jego dzieckiem biologicznym. Zasadę tę stosuje się również w drugą stronę – adoptujący (i jego krewni) dziedziczy po adoptowanym tak, jakby osoba adoptująca była biologicznym rodzicem dziecka adopcyjnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy adoptowane dziecko dziedziczy po rodzicach biologicznych?

Przysposobiony nie dziedziczy wówczas po swoich wstępnych (rodzicach) naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Wynika to z art. 936 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:

„Art. 936. § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.”

Utrata władzy rodzicielskiej przez naturalnych rodziców wskutek przysposobienia jest ostateczna. Nie odżywa w wypadku pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej przysposabiającego bądź jego śmierci. Z dotychczasową władzą rodzicielską wygasają wszelkie uprawnienia rodziców oparte na tej władzy bez względu na ich zakres.

Jak zatem wynika z powyższego, wskutek adopcji przez Pana i żonę nie będzie Pana adoptowana córka dziedziczyć po swoim biologicznym ojcu z mocy ustawy, chyba że powołał on ją do dziedziczenia w testamencie.

Zobacz również: Pozbawienie praw rodzicielskich a dziedziczenie

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »