Indywidualne porady prawne
Autor: Katarzyna Bereda
Mąż nabył mieszkanie w spadku po zmarłym ojcu wraz z matką i dwójką rodzeństwa. Mąż nie mieszka w tym mieszkaniu, zajmują je matka z rodzeństwem. W jaki sposób może zmusić do sprzedaży mieszkania pozostałych spadkobierców i podzielenia środków?
Po dokonanym opisie rozumiem, iż zostało zakończenie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, które formalnie ujawniło spadkobierców po zmarłym. Obecnie mąż lub inny spadkobierca powinien zainicjować postępowanie o dział spadku, aby spadek podzielić – a więc stosownie do Państwa woli spłacić udział męża lub sprzedać nieruchomość.
Zgodnie bowiem z art. 211 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. W chwili obecnej współwłaścicielami nieruchomości są osoby będące spadkobiercami po zmarłym. Tylko one mogą więc złożyć wniosek o dział spadku.
Zgodnie natomiast z art. 212:
„§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych”.
Dział może nastąpić poprzez przyznanie jednemu spadkobiercy całości z obowiązkiem lub bez obowiązku spłaty pozostałych lub także sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji – co jest ostatecznością. Należy więc podnieść, iż wniosek o dział spadku powinien złożyć przynajmniej jeden ze spadkobierców do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla położenia masy spadkowej, a więc nieruchomości. We wniosku należy wskazać postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku, spadkobierców, wartość masy spadkowej i proponowany podział. Postępowanie może odbyć się także przed notariuszem – wtedy jednak konieczna jest wspólna zgoda na dział spadku. Przed sądem nie ma takiej konieczności, albowiem sąd i tak dokona działu spadku.
W zakresie natomiast obecnych zadłużeń nieruchomości lub partycypowania w jej kosztach mąż nie może za bardzo się od tego uchronić, bowiem zgodnie z art. 207 pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Dlatego też mąż musi wspólnie z pozostałymi spadkobiercami – stosownie do swojego udziału – partycypować w kosztach utrzymania nieruchomości i ciężarach z nią związanych.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika