Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sporządzenie testamentu tak aby dzieci dziedziczyły dopiero po śmierci obojga małżonków

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2013-11-22

Chcielibyśmy z mężem sporządzić testament wzajemny, tak aby w razie śmierci jednego z nas cały spadek dziedziczyło drugie. Chcielibyśmy, żeby dzieci dziedziczyły dopiero po śmierci nas obojga. Czy można tak zrobić? Jak powinien zostać sporządzony testament? Słyszałam od znajomego prawnika o instytucji podstawienia testamentowego. Czy może być ona przydatna w naszym przypadku?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Nie ma możliwości sporządzenia testamentów tak, aby Pani dzieci powołane do spadku nabyły spadek po Pani dopiero po śmierci męża lub odwrotnie.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Stosownie bowiem do art. 962 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Zastrzeżenie warunku lub terminu (np. że spadek dana osoba nabędzie dopiero po śmierci drugiego małżonka – przyp. aut.), uczynione przy powołaniu spadkobiercy testamentowego, uważane jest za nieistniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia spadkobierca nie zostałby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne. Przepisów tych nie stosuje się, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie się warunku albo nadejście terminu nastąpiło przed otwarciem spadku”.

Natomiast jest możliwość taka, aby po śmierci jednego z małżonków spadek po nim nabył drugi z małżonków w całości, a po jego śmierci – dopiero dzieci. W tym celu można skorzystać z instytucji podstawienia.

Zgodnie z art. 963 K.c.: „można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie)”.

Zatem każde z Państwa może w swoim testamencie zaznaczyć, że do całości spadku powołuje swojego małżonka, a jeżeli ten nie mógłby być spadkobiercą, to do spadku powołuje swoje dzieci.

Takie oświadczenia w Państwa testamentach spowodują, że jeżeli jeden z małżonków umrze pierwszy, to spadek po nim nabędzie żyjący małżonek. Jeżeli zaś umrze i drugi z małżonków, to spadek po nim nabędzie osoba trzecia, czyli np. Państwa dzieci.

W przypadku podstawienia po śmierci jednego z Państwa dzieci nie będą mogły zgłaszać żadnych roszczeń, nie będą powołane do spadku, który nabędzie małżonek pozostający przy życiu. Spadek dzieci nabędą dopiero po śmierci drugiego z małżonków.

Oprócz powyższego zasadą w polskim prawie spadkowym jest to, że spadkodawca może zadysponować w testamencie całym swoim spadkiem lub udziałem w spadku, nie zaś konkretną rzeczą czy prawem (np. nieruchomością czy wierzytelnością pieniężną).

Z mocy ustawy z 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw sejm ustanowił nową instytucję prawną: zapis windykacyjny. Istotą nowej instytucji prawnej jest to, że w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca będzie mógł postanowić, że oznaczona osoba nabywa (z mocy samego prawa) przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (a nie ogłoszenia testamentu). Przedmiotem zapisu windykacyjnego może zostać:

  1. rzecz oznaczona co do tożsamości,
  2. zbywalne prawo majątkowe,
  3. przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
  4. ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Zatem abyście mogli Państwo rozporządzić konkretnymi składnikami majątku na wypadek śmierci (np. nieruchomościami), to taki testament potrzebuje formy aktu notarialnego. W celu załatwienia sprawy należy więc zwrócić się do notariusza, który posiada odpowiednie wzory pism i sporządzi dla Państwa testamenty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »