Przekazanie majątku na podstawie umowy dożywocia a zachowek

• Data: 2024-05-25 • Autor: Iryna Kowalczuk

Rodzice chcą przekazać mi majątek, dom i zabudowania gospodarcze na podstawie umowy dożywocia. Czy moje rodzeństwo (dwie siostry) będzie miało prawo do zachowku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przekazanie majątku na podstawie umowy dożywocia a zachowek

Przeniesienie własności za dożywocie

Umowa dożywocia jest najlepszym sposobem, żeby uchronić się przez wypłatą ewentualnego zachowku.

Według art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Stosownie do art. 908 § 2 K.c.: „jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

Jak więc wynika z przepisów, w zamian za przeniesienie na Pana rzecz własności nieruchomości zobowiąże się Pan do opieki nad rodzicami, dostarczania im środków utrzymania, mieszkania itp.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak wygląda umowa dożywocia?

Z przepisów K.c. wynika, że strony umowy dożywocia mogą swobodnie kształtować treść obowiązków nakładanych na nabywcę nieruchomości w związku z umową dożywocia. W takiej umowie strony same określają, co należy rozumieć pod pojęciem dożywotniego utrzymania. Dopiero w braku postanowień umownych ważne są obowiązki określone w art. 908 K.c.

Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem (darowizną) i dlatego, jeżeli zostanie zawarta, Pana rodzeństwo nie będzie mogło żądać zachowku od wartości nieruchomości zbytej na rzecz Pana tą umową (tak jakby to miało miejsce w przypadku darowizny czy dziedziczenia testamentowego).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wartość przepisanej nieruchomości w zamian za dożywocie a zachowek dla reszty rodzeństwa

Wartości nieruchomości przeniesionej przez spadkodawcę na nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie, tj. wykonywanie umowy dożywocia, nie dolicza się do substratu zachowku. Dożywocie jest umową wzajemną i odpłatną i również przy liberalnym pojmowaniu darowizny w rozumieniu przepisów o zachowku nie może ona mieć znaczenia z tego punktu widzenia. Tak też stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku (VI ACa 99/2006).

Zawarcie umowy dożywocia jest najlepszym sposobem na uniknięcie zapłaty zachowku po śmierci każdego z Pana rodziców. Po spisaniu umowy dożywocia nie będzie Pan musiał płacić zachowku na rzecz rodzeństwa.

Zobacz również: Dożywotnia służebność a zachowek

Przykłady

 
Przekazanie domu rodzinnym na podstawie umowy dożywocia

Jan Kowalski, mając na uwadze przyszłość swoich rodziców, postanowił zawrzeć umowę dożywocia, na mocy której rodzice przenieśli na niego własność domu rodzinnego. W zamian za to Jan zobowiązał się do zapewnienia rodzicom dożywotniego utrzymania, w tym zakwaterowania, wyżywienia, opieki medycznej i wsparcia w codziennych sprawach. Dzięki temu rodzice mogą być spokojni o swoją przyszłość, a Jan nie musi obawiać się, że jego dwie siostry będą miały prawo do zachowku po śmierci rodziców, ponieważ umowa dożywocia nie jest traktowana jak darowizna.

 
Przeniesienie gospodarstwa rolnego

Anna Nowak otrzymała od rodziców gospodarstwo rolne na mocy umowy dożywocia. Rodzice Anny zobowiązali się przekazać jej własność gospodarstwa, a ona w zamian zapewnia im dożywotnie utrzymanie, opiekę oraz możliwość korzystania z części nieruchomości. Anna opiekuje się rodzicami, dba o ich potrzeby i umożliwia im mieszkanie na terenie gospodarstwa. Jej rodzeństwo nie ma prawa do zachowku, ponieważ przeniesienie własności w zamian za dożywotnie utrzymanie nie jest darowizną, co chroni Annę przed ewentualnymi roszczeniami siostry i brata.

 
Zabezpieczenie przyszłości rodziców poprzez umowę dożywocia

Małżeństwo Kwiatkowskich zdecydowało się na przeniesienie własności swojego mieszkania na syna Piotra w ramach umowy dożywocia. Zgodnie z umową, Piotr zobowiązał się do zapewnienia rodzicom wsparcia finansowego, zakwaterowania i opieki do końca ich życia. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą być spokojni o swoją przyszłość, a Piotr nie musi martwić się o potencjalne roszczenia swojej siostry dotyczące zachowku. Umowa dożywocia skutecznie wyłącza możliwość ubiegania się o zachowek przez rodzeństwo, ponieważ nie jest to umowa darowizny.

Podsumowanie

 

Zawarcie umowy dożywocia jest skutecznym sposobem na przekazanie majątku, który zapewnia opiekę nad rodzicami i jednocześnie wyłącza możliwość roszczeń o zachowek przez rodzeństwo. Dzięki temu rozwiązaniu nabywca nieruchomości zyskuje pewność prawną, a zbywcy mają zapewnione dożywotnie utrzymanie.

Oferta porad prawnych

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług porad prawnych online oraz pomocy w sporządzaniu pism dotyczących umów dożywocia i kwestii zachowku. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i zabezpieczyć swoje interesy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »