Udział w spadku dla drugiej żony

• Data: 2024-05-08 • Autor: Iryna Kowalczuk

Sprawa dotyczy udziału w spadku dla drugiej żony. Jestem drugą żoną, mój mąż zmarł. Byliśmy małżeństwem 15 lat, nie mieliśmy intercyzy. Mąż posiadał majątek przed ślubem. Pozostawił 4 dzieci z pierwszego małżeństwa. Chcemy notarialnie przyjąć spadek. Jaki będzie przypadający mi udział w spadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Udział w spadku dla drugiej żony

Jaki udział w spadku należy się drugiej żonie?

Z chwilą śmierci spadkodawcy należące do niego prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na określone osoby – spadkobierców. Inaczej mówiąc, następuje otwarcie spadku i jego nabycie przez spadkobierców.

Dziedziczenie ustawowe opiera się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia. Zasady dziedziczenia ustawowego określają przepisy art. 931-940 Kodeksu cywilnego (K.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Z mocy ustawy w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Dziedziczeniu podlega cały majątek osobisty Pani męża, czyli to, co nabył przed ślubem z Panią oraz w trakcie małżeństwa z Panią plus połowa Pani i Pani męża majątku wspólnego małżeńskiego.

Udziały w spadku po Pani mężu będą kształtowały się następująco: Pani otrzyma udział 1/4, natomiast dzieci zmarłego po 3/16.

Zobacz również: Czy druga żona dziedziczy majątek osobisty męża?

Przykłady

 

Przykład pierwszy

Pani Anna poślubiła Pana Jana, który był wdowcem z trójką dzieci. Mąż Pani Anny zmarł po 15 latach małżeństwa. Posiadał duży dom, który nabył jeszcze przed ich ślubem, a także oszczędności zainwestowane w akcje, które zgromadził w czasie ich wspólnego życia. Zgodnie z prawem, jako druga żona, Pani Anna jest uprawniona do 1/4 majątku, który pozostawił jej mąż, natomiast pozostałe 3/4 majątku są podzielone równo między jego dzieci z pierwszego małżeństwa.

 

Przykład drugi

Pani Dorota, druga żona Pana Krzysztofa, miała z nim wspólny interes – kawiarnię, którą rozpoczęli i prowadzili razem od początku ich związku. Pan Krzysztof miał również mieszkanie zdobyte przed ślubem z Panią Dorotą, a także dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Po jego śmierci, cały majątek, włącznie z kawiarnią, został podzielony tak, że Pani Dorota otrzymała 1/4 wartości spadku, a dzieci otrzymały po 3/16 każde.

 

Przykład trzeci

Pani Beata, druga żona zmarłego Pana Tadeusza, mieszkała z nim w domu, który został zakupiony jeszcze przez jego pierwsze małżeństwo. W chwili śmierci Pana Tadeusza, oprócz domu, miał on na swoje imię kilka parceli ziemi oraz lokatę bankową. Majątek ten został podzielony na części, gdzie Pani Beata jako druga żona otrzymała 1/4 całkowitego spadku, natomiast pozostałą część równo podzielono między czwórkę jego dzieci, co dało im po 3/16 każdemu.

Podsumowanie

 

Druga żona zmarłego męża, zgodnie z polskim prawem spadkowym, jest uprawniona do otrzymania co najmniej jednej czwartej części spadku, niezależnie od istnienia majątku nabytego przez męża przed ślubem oraz dzieci z poprzedniego związku. Ta zasada zapewnia, że druga żona jest chroniona prawnie, umożliwiając jej stabilność finansową po śmierci męża. Dalsze postępowania spadkowe powinny być prowadzone w obecności notariusza, co zapewnia prawidłowość i zgodność z prawem podział spadku.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu pism i dokumentów spadkowych. Oferujemy wsparcie prawne na każdym etapie procesu, zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »