Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie przez dziecko z poprzedniego małżeństwa

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2014-01-18 • Aktualizacja: 2022-05-24

Wraz z żoną planujemy kupić mieszkanie. Domyślam się, że po mojej śmierci będzie dziedziczyć zarówno nasze wspólne dziecko, jak również moje dziecko z poprzedniego małżeństwa. Co zrobić, aby w przyszłości wyżej wymienione mieszkanie przypadło tylko naszemu wspólnemu dziecku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie przez dziecko z poprzedniego małżeństwa

Prawo do dziedziczenia przez dziecko z pierwszego małżeństwa

Jeśli nie sporządzi Pan testamentu albo za życia nie zapisze nowego mieszkania na wspólne dziecko, to po Pana śmierci dojdzie do dziedziczenia Pana żona, Państwa wspólne dziecko i dziecko z poprzedniego małżeństwa.

Ustawowa kolejność dziedziczenia

Kodeks cywilny reguluje w pierwszej kolejności dziedziczenie ustawowe. Jednakże z faktu tego nie należy wyciągać wniosku o pierwszeństwie porządku dziedziczenia opartego na ustawie. Polska ustawa, podobnie jak wszystkie współczesne ustawodawstwa europejskie, daje pierwszeństwo woli spadkodawcy. Wyłączenie dziedziczenia ustawowego w razie istnienia ważnego testamentu stanowi jeden z przejawów obowiązywania w prawie cywilnym zasady autonomii woli podmiotu. W praktyce jednak częściej porządek dziedziczenia określa ustawa niż wola spadkodawcy.

Kodeks cywilny w wyraźny sposób określa grupy spadkobierców ustawowych, które kolejno dochodzą do dziedziczenia po spadkodawcy. W pierwszej kolejności powołane są do dziedziczenia dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Zobacz również: Czy dzieci z pierwszego małżeństwa dziedziczą po ojcu?

Jakie udziały w spadku przypadają dzieciom a jakie małżonkowi?

Dzieci spadkodawcy dziedziczą w pierwszej kolejności. Oznacza to, że w braku małżonka wyłączają one od dziedziczenia wszystkich dalszych krewnych zmarłego. Ich udziały w spadku są równe. Jeżeli spadkodawca pozostawił małżonka oraz dzieci, udziały tych współspadkobierców są w zasadzie równe. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 § 1 zd. 2). Oznacza to, że w sytuacji, gdy do spadku dochodzi wraz z małżonkiem więcej niż troje dzieci spadkodawcy, małżonek znajduje się w sytuacji uprzywilejowanej względem pozostałych spadkobierców. Jeżeli przykładowo do dziedziczenia dojdzie małżonek i pięcioro dzieci spadkodawcy, to udział małżonka będzie wynosił jedną czwartą (pięć dwudziestych), a udziały dzieci po trzy dwudzieste części spadku.

Małżonek spadkodawcy dochodzi do dziedziczenia z ustawy wtedy, gdy w chwili śmierci spadkodawcy pozostaje z nim w formalnym związku małżeńskim.

Zobacz również: Co zrobić aby dzieci z poprzedniego małżeństwa nie dziedziczyły?

Wskazanie spadkobiercy w testamencie

Może Pan sporządzić testament, wskazując, że mieszkanie – tu Pana udział – po Pana śmierci dziedziczy wspólne dziecko.

 

Testament należy do czynności prawnych formalnych. Nazwą tą określa się czynności, które muszą być dokonane w formie przewidzianej ustawą, a niezachowanie formy powoduje nieważność dokonanej czynności.

Testament może być własnoręczny bądź notarialny.

Pominięcie w testamencie dziecka z pierwszego małżeństwa

Jeśli pominie Pan dziecko z poprzedniego małżeństwa, będzie ono mogło dochodzić od Państwa wspólnego dziecka (proszę wybaczyć określenia, ale używam tego, co Pan napisał w pytaniu) zachowku.

 

Obowiązywanie zasady swobody testowania oznacza, że spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Powstaje zatem konieczność ustawowego zabezpieczenia interesów osób najbliższych spadkodawcy. Ochrona ta może być ukształtowana w dwojaki sposób: jako system rezerwy i jako system zachowku.

Dochodzenie zachowku przez pominięte dziecko

Jako zasadę ustawa przyjmuje, że wysokość należnego uprawnionemu zachowku odpowiada połowie wartości udziału, który przypadałby mu przy dziedziczeniu ustawowym. Odstępstwo od tej zasady przewidziane zostało dla małoletnich zstępnych oraz dla osób trwale niezdolnych do pracy. Te kategorie uprawnionych są traktowane w sposób uprzywilejowany i ich zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który otrzymaliby przy dziedziczeniu ustawowym.

Zobacz również: Intercyza a dziedziczenie dzieci z poprzedniego małżeństwa

Czy darowizna wlicza się do zachowku?

Może Pan – razem z obecną żoną – przepisać mieszkanie na Wasze dziecko jeszcze za życia. Wówczas nie będzie masy spadkowej.

Jednakże darowizna także powoduje możliwość dochodzenia zachowku przez pominięte dziecko.

 

Do zachowku wlicza się bowiem darowizny. Jeśli jednak przeniesie Pan na wspólne dziecko nieruchomość w formie umowy dożywocia – czyli nie będzie to czynność nieodpłatna – zwolni Pan w ten sposób wspólne dziecko z groźby zapłaty zachowku dziecku z poprzedniego małżeństwa po Pana śmierci.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »