Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zgłoszenia nabycia spadku

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-10-08

Jak najlepiej rozwiązać problem spadku i jakie ewentualnie grożą kary? Orzeczenie prawomocne sądu o nabyciu spadku nastąpiło w maju 2008 roku, nie zostało to zgłoszone do urzędu skarbowego, jest czterech spadkobierców.

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W tej sytuacji najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem będzie zgłoszenie nabycia spadku do opodatkowania.

Kwestie opodatkowania spadków reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Ponieważ zgodnie z Pana informacją orzeczenie sądu stało się prawomocne w maju 2008 roku – zgłoszenie będzie dokonywane po upływie ustawowego terminu (art. 17a ustawy mówi o terminie miesięcznym na dokonanie zgłoszenia). Aby zatem uniknąć ewentualnych sankcji, należałoby złożyć do właściwego urzędu skarbowego informację SD-3, dołączając do informacji dodatkowe pismo tzw. „czynny żal” podpisany przez wszystkich spadkobierców (ewentualnie każdy ze spadkobierców może podpisać osobne pismo).

Złożenie zawiadomienia wyłączy możliwość ukarania za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia nabycia spadku w terminie.

Złożenie informacji SD-3 spowoduje wszczęcie postępowania podatkowego w sprawie ustalenia wysokości podatku od spadków i darowizn. W zależności od tego co jest przedmiotem spadku oraz jaka jest jego wartość – obowiązek zapłaty podatku powstanie bądź nie. W Państwa przypadku spadkobierców jest kilkoro; każdemu z nich przysługuje odrębna kwota wolna od podatku; dodatkowo w podatku od spadków i darowizn funkcjonuje szereg ulg i zwolnień – trudno jest mi jednak wskazać coś konkretnie, nie znając szacunkowej wartości spadku i nie wiedząc co wchodzi w jego skład.

Z uwagi na to, że zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn powstaje w wyniku decyzji – nie grozi Państwu również obowiązek odprowadzenia odsetek (w wyniku braku zgłoszenia zobowiązanie w ogóle nie powstało).

W wyniku postępowania podatkowego zostaną wydane decyzje ustalające wysokość podatku dla poszczególnych podatników – w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji podatek należy odprowadzić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »