Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po prababci

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-20

Czy mój ojciec miał prawo sprzedać działkę bez zgody mojej i mojej siostry? Kilka lat temu ojciec odziedziczył tę działkę po swojej babci, teraz ją sprzedał na poczet długów. W chwili dziedziczenia wraz z siostrą byliśmy niepełnoletni, ale teraz jesteśmy już dorośli i chyba przysługuje nam prawo do tej działki. Czy mój ojciec sprzedał ją zgodnie z prawem?

Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny:

„Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.

§ 2. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.”

Do dziedziczenia dochodzą w pierwszej kolejności osoby, dla których spadkodawca był ojcem lub matką.

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Dzieci takie, czyli wnuki spadkodawcy, dziedziczą bezpośrednio po spadkodawcy, ale w granicach wyznaczonych przez sytuację, w jakiej znalazłoby się dziecko spadkodawcy, gdyby dożyło otwarcia spadku. Reguła ta ma zastosowanie do dalszych zstępnych spadkodawcy. Oznacza to, że gdyby np. zmarło jedno z dwojga dzieci spadkodawcy, które dziedziczyłyby w częściach równych, pozostawiając dwoje swoich dzieci, udziały poszczególnych spadkobierców przedstawiałyby się następująco: dziecko spadkodawcy – jedna druga, dwoje wnuków spadkodawcy – także wspólnie jedna druga, czyli jedna czwarta całości spadku dla każdego z nich.

W tym wypadku w momencie śmierci babci żył jej spadkobierca, czyli Pański ojciec. Oznacza to, że prawnuki nie mogą dojść do dziedziczenia, póki żyją „bliżsi” spadkobiercy. Dzieci dziedziczą przed wnukami, wnuki przed prawnukami. Dopóki żyją wcześniej wymienieni, ci dalsi nie mają podstaw do spadku. Zatem Pan i siostra nie mieliście prawa do spadku po prababce, a Państwa ojciec, jako spadkobierca, miał prawo rozporządzić spadkiem według własnego uznania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Uzyskanie wyłącznej własności części spadku

Mój dziadek zmarł przed 20 laty, z tego co wiem, nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Babcia żyje, natomiast dwoje ich dzieci, to jest mój...

Jak syn może władać majątkiem ze spadku bez spłacania swoich długów?

Matka zamierza zabezpieczyć swój majątek w testamencie na rzecz jedynego syna. Syn jest dłużnikiem wobec wielu podmiotów. Syn ma dwoje dzieci....

Dziedziczenie z niepełnosprawnym dzieckiem

Dwa miesiące temu zmarł mój mąż. Chcę przeprowadzić sprawę spadkową. Mamy troje dzieci, w tym niepełnosprawnego syna (jest ubezwłasnowolniony,...

Umorzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Jak mogę się wycofać z bycia wnioskodawcą w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku? Termin rozprawy wypada za 3 tygodnie. O tym, że jestem...

Wspólne mieszkanie a prawa spadkowe dziecka z poprzedniego związku

Mój narzeczony wkrótce zakupi mieszkanie z własnych środków. Planujemy ślub i narzeczony, już jako mój mąż, chciałby uczynić mnie...

Nieodpłatne zbycie części spadku

Dostałam po wujku postanowieniem sądowym stwierdzenia nabycia spadku 1/31 użytków rolnych o powierzchni ponad hektara. Chciałabym zbyć swoją część na...

Ustalenie własności mieszkania po śmierci jednego z właścicieli

Mieszkam za granicą i chciałbym się dowiedzieć, jak przeprowadzić w miarę szybko darowiznę nieruchomości. Chodzi o mieszkanie mojej babci....

Czy jest możliwość, aby przekazać spadek po mamie na rzecz instytucji charytatywnej?

Mieszkam na stałe w Niemczech, miesiąc temu w Polsce zmarła moja mama, która była panną i nie miała więcej dzieci. Nie zostawiła żadnego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »