Umorzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

• Data: 2024-03-11 • Autor: Katarzyna Siwiec

Jak mogę się wycofać z bycia wnioskodawcą w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku? Termin rozprawy wypada za 3 tygodnie. O tym, że jestem wnioskodawcą, dowiedziałem się niedawno z maila od wspólniczki mojego pełnomocnika. Stało się to wbrew mojej woli. Moje stanowisko co do tej sprawy było neutralne i moją wolą, jako ustawowego spadkobiercy, było zrzeczenie się dziedziczenia – tak miał mnie reprezentować pełnomocnik. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umorzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Cofnięcie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Poprzez pełnomocnika złożył Pan wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, któremu już został nadany bieg. Nie było to Pańską wolą. Teoretycznie zatem, jako wnioskodawca może Pan cofnąć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i w ten sposób doprowadzić do umorzenia tego postępowania – w rezultacie utraci Pan status wnioskodawcy. Umorzenie spowoduje taki skutek, że, najprościej mówiąc, sprawa będzie uważana za niebyłą. Nie jestem jednak pewna, czy wniosek ten złożyć Pan sam, czy jeszcze z inną osobą. Jeśli z inną osobą, to będzie trzeba z nią współdziałać w tym zakresie, czyli wspólnie będziecie musieli cofnąć wniosek, aby doszło do umorzenia postępowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego

Ponieważ postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się w postępowaniu nieprocesowym, to do czynności procesowej – cofnięcia wniosku – zastosowanie ma treść art. 512 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który cytuję:

„§ 1. Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.

§ 2. Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu.”

Z przepisu tego wynika zatem, że cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest możliwe, gdy kumulatywnie spełnione są dwie przesłanki, tj. cofnięcie nastąpiło przed rozpoczęciem posiedzenia (rozprawy) i żaden z uczestników nie złożył oświadczenia na piśmie.

Cofnięcie wniosku po rozpoczęciu posiedzenia będzie skuteczne, jeżeli inni uczestnicy nie sprzeciwiają się temu. Podobnie będzie, gdy inni uczestnicy złożyli jakieś pisma w sprawie, wówczas będzie Pan mógł cofnąć wniosek za zgodą pozostałych. Do dnia rozprawy ma Pan zatem czas na ewentualne złożenie wniosku o umorzenie.

Zobacz również: Umorzenie postępowania spadkowego

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zrzeczenie się dziedziczenia - odrzucenie spadku

Proszę się w opisanej sytuacji porozumieć też ze swoim pełnomocnikiem i ustalić z nim sposób postępowania na rozprawie, jeśli wniosku nie uda się jednak cofnąć. To, że występuje Pan jako wnioskodawca, nie oznacza, że nie może się Pan zrzec dziedziczenia – jak Pan to nazywa (chodzi o odrzucenie spadku), bo to jest możliwe. Zgodnie bowiem z treścią art. 1018 § 3 Kodeksu cywilnego oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

Artykuł 640 Kodeksu postępowania cywilnego z kolei stanowi, że oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku. Tak więc w trakcie rozprawy Pana pełnomocnik może zgodnie z Pana wolą takie oświadczenie złożyć, bo, jak rozumiem, o to Panu chodziło przy zleceniu mu reprezentowania Pana.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Przypadek Pana Jana: Pan Jan, mający neutralne stanowisko co do spadku po zmarłym wuju, nagle otrzymał informację, że jest wnioskodawcą w sprawie stwierdzenia nabycia spadku. Okazało się, że jego pełnomocnik złożył wniosek bez jego wiedzy. Pan Jan, nie chcąc przejmować spadku, musiał podjąć szybkie kroki, aby cofnąć wniosek przed zbliżającą się rozprawą i uniknąć niechcianych konsekwencji prawnych.

 

Sytuacja Pani Agnieszki: Pani Agnieszka i jej brat wspólnie złożyli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce. Jednakże, w trakcie postępowania, Pani Agnieszka zdecydowała się zrezygnować ze swojej części spadku na rzecz brata. Musiała więc współpracować z bratem, aby wspólnie cofnąć wniosek i umożliwić mu samodzielne przejęcie całości spadku.

 

Historia Pana Michała: Pan Michał, po śmierci ciotki, został niespodziewanie uznany za jednego z wnioskodawców o stwierdzenie nabycia spadku, mimo że nie miał zamiaru dziedziczyć. Z powodu skomplikowanych stosunków rodzinnych, chciał uniknąć konfliktów i szybko zrezygnować ze swoich praw. Znajdując się w sytuacji, gdzie termin rozprawy zbliżał się wielkimi krokami, musiał pilnie złożyć wniosek o cofnięcie swojego udziału w postępowaniu spadkowym.

Podsumowanie

 

Cofnięcie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest możliwe i może być skutecznym rozwiązaniem dla osób, które nie życzą sobie uczestniczenia w postępowaniu spadkowym. Kluczowe jest działanie w odpowiednim czasie i, w przypadku wspólnych wniosków, współpraca z innymi uczestnikami postępowania. Artykuł ten podkreśla, jak ważne jest zrozumienie swoich praw i opcji w kontekście prawa spadkowego, co pozwala na uniknięcie niechcianych zobowiązań i komplikacji prawnych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci spokój i pewność w trudnych kwestiach prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 2

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »