Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wnuki mają prawo do zachowku po dziadku po wydziedziczeniu jego synów?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-04-22

Mój ojciec wydziedziczył i pozbawił zachowku testamentem moich dwóch braci, czyli swoich synów. Czy wnuki mają prawo wystąpić o zachowek po dziadku, jeśli nigdy nie interesowali się dziadkiem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Odpowiedzi na Pana pytanie należy upatrywać w treści art. 1011 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. O ile zatem Pański ojciec w testamencie nie wydziedziczył wnuków, mogą oni domagać się zachowku. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Teoretycznie zatem nie jest możliwe pozbawienie wnuków zachowku, ale na pewno można podjąć walkę o jego obniżenie. W tym celu zasadne jest nadto powoływanie się na treść art. 5, zgodnie z którym „nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego”. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1981 r., sygn. akt III CZP 18/81, w sprawie o zachowek nie jest wyłączone obniżenie wysokości należnej z tego tytułu sumy na podstawie art. 5.

Wskazuje Pan, iż wnuki w ogóle nie interesowały się dziadkiem, nie pomagały w opiece nad nim. Zasadne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy ojciec (dziadek póki żył) należycie interesował się wnukami. Innymi słowy powoływanie się na zasady współżycia społecznego jest możliwe, ale aby miało to szanse powodzenia nienależyte zachowanie winno występować po stronie jego wnuków, w sytuacji kiedy dziadkowi nie można czynić z tego powodu, żadnego zarzutu. Naruszenie przez wnuków względem dziadka zasad współżycia społecznego musi być jednak udowodnione i to najlepiej zeznaniami świadków, którzy potwierdzą, że wnuki nie kontaktowały się z dziadkiem, nie opiekowali się nim, nigdy nie pytali, czy w czymś mu pomóc, nie partycypowali w kosztach opieki itp.

Celem uchronienia się przed zachowkiem zasadne jest ustalenie, czy ich ojciec nie otrzymał darowizny, a jeżeli tak – to jakiej wartości i kiedy, a także co stanowiło jej przedmiot.

Reasumując, wskazać należy, iż nikt nie jest Panu wstanie dać 100% gwarancji korzystnego dla Pana rozstrzygnięcia i oddalenia powództwa o zapłatę zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »