Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można pozbawić spadku brata alkoholika?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-01

Tata nie żyje od 20 lat, a mama zmarła w tym roku, pozostawiając dom. Prócz mnie rodzice mieli jeszcze dwoje dzieci (siostra i brat). Po innym ojcu jest jeszcze najstarszy brat. Mamy wszyscy ogromy problem z tym rodzonym bratem, który jest po prostu alkoholikiem. Obecnie mieszka sam w domu rodzinnym i za nic nie płaci. Ma już odcięty prąd i wodę, i nie zgadza się na sprzedaż. Nie możemy się z nim dogadać. Jeszcze za życia matki znęcał się nad nią; ma własne dzieci, na które nigdy nie łożył i stąd dług w funduszu alimentacyjnym. Co my możemy jako rodzeństwo zrobić? Czy można go jakoś wydziedziczyć?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż wydziedziczenie nie wchodzi w grę, albowiem wydziedziczyć mogli jedynie rodzice. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wskazanie w testamencie przyczyny wydziedziczenia nie zawsze przesądza o skuteczności wydziedziczenia. Dana przyczyna bowiem musi rzeczywiście istnieć, stąd też spadkobierca bezpodstawnie wydziedziczony może dochodzić zachowku, powołując się na bezzasadność wydziedziczenia. Także spadkobierca wydziedziczony w testamencie, któremu już z innych przyczyn nie służy roszczenie o zachowek, może w celu ochrony innego interesu prawnego żądać ustalenia, że wydziedziczenie jest bezpodstawne (wyr. SN z dnia 9 grudnia 1974 r., I CR 873/74).

Z opisu nie wynika, by rodzice sporządzili testament, w którym brata (swoje dziecko) wydziedziczają. Z uwagi na to brat ma prawo do 1/3 spadku po matce. Skoro bowiem pozostało Was troje, to każdy z Państwa ma prawo do 1/3. Zachodzi jednak pytanie, czy jedynym właścicielem domu była mama, czy też dom objęty był wspólnością majątkową małżeńską z Pana ojcem? Powyższe ma istotne znaczenie dla wielkości udziałów każdego z Państwa, z uwagi na fakt, iż nie wszyscy jesteście Państwo po jednym ojcu.

Po przeprowadzeniu sprawy o stwierdzenie nabycia spadku każde z Państwa (jako współwłaściciel) może wystąpić o dział spadku. W toku postępowania o dział spadku możecie wnosić, by nieruchomość przypadła jednemu z Was z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli, jak też możecie wnosić o sprzedaż nieruchomości w drodze postępowania cywilnego przez komornika. Należy jednak z góry zastrzec, że sprzedaż przez komornika powoduje, że od 25 do 30% wartości domu (w najlepszym wypadku – w razie sprzedaży na pierwszej licytacji) otrzymacie Państwo mniej, albowiem takie są koszta postępowania. Ja w swojej praktyce zakładam, że z każdych 100 000 zł trzeba odjąć 25 000 zł.

Prócz przyznania nieruchomości na rzecz któregoś z Państwa, trzeba będzie także założyć sprawę o eksmisję brata z domu, by go nie dewastował. Sprawa o eksmisję będzie możliwa dopiero po przyznaniu domu któremuś z Państwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Brak porozumienia między spadkobiercami

Sąd ustalił na podstawie testamentu mojej babci spadek, który otrzymali nasza nieżyjąca mama (52%) i jej brat (48%). Uczestnikami sprawy byłem ja...

Przedawnienie długu osoby zmarłej

W 2009 r. zmarł mój ojciec, a był on razem z mamą współwłaścicielem domu. Jest nas 10-cioro rodzeństwa i mama; nie było jak do tej pory...

Postępowanie o dział spadku a wezwanie sądu do podziału majątku

Nie rozumiem polecenia sądu. Ojciec zmarł w 2015 r., po upływie 6 miesięcy mama złożyła wniosek o nabycie spadku. Po uprawomocnieniu się...

Spłata kuzyna ze spadku a podatek

W wyniku przeprowadzonej z mojego wniosku sprawy spadkowej po zmarłym bezpotomnie kuzynie zasądzony został podział majątku. Spadkobiercami są trzy osoby:...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »