Kategoria: Dział spadku

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można pozbawić spadku brata alkoholika?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-01

Tata nie żyje od 20 lat, a mama zmarła w tym roku, pozostawiając dom. Prócz mnie rodzice mieli jeszcze dwoje dzieci (siostra i brat). Po innym ojcu jest jeszcze najstarszy brat. Mamy wszyscy ogromy problem z tym rodzonym bratem, który jest po prostu alkoholikiem. Obecnie mieszka sam w domu rodzinnym i za nic nie płaci. Ma już odcięty prąd i wodę, i nie zgadza się na sprzedaż. Nie możemy się z nim dogadać. Jeszcze za życia matki znęcał się nad nią; ma własne dzieci, na które nigdy nie łożył i stąd dług w funduszu alimentacyjnym. Co my możemy jako rodzeństwo zrobić? Czy można go jakoś wydziedziczyć?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż wydziedziczenie nie wchodzi w grę, albowiem wydziedziczyć mogli jedynie rodzice. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wskazanie w testamencie przyczyny wydziedziczenia nie zawsze przesądza o skuteczności wydziedziczenia. Dana przyczyna bowiem musi rzeczywiście istnieć, stąd też spadkobierca bezpodstawnie wydziedziczony może dochodzić zachowku, powołując się na bezzasadność wydziedziczenia. Także spadkobierca wydziedziczony w testamencie, któremu już z innych przyczyn nie służy roszczenie o zachowek, może w celu ochrony innego interesu prawnego żądać ustalenia, że wydziedziczenie jest bezpodstawne (wyr. SN z dnia 9 grudnia 1974 r., I CR 873/74).

Z opisu nie wynika, by rodzice sporządzili testament, w którym brata (swoje dziecko) wydziedziczają. Z uwagi na to brat ma prawo do 1/3 spadku po matce. Skoro bowiem pozostało Was troje, to każdy z Państwa ma prawo do 1/3. Zachodzi jednak pytanie, czy jedynym właścicielem domu była mama, czy też dom objęty był wspólnością majątkową małżeńską z Pana ojcem? Powyższe ma istotne znaczenie dla wielkości udziałów każdego z Państwa, z uwagi na fakt, iż nie wszyscy jesteście Państwo po jednym ojcu.

Po przeprowadzeniu sprawy o stwierdzenie nabycia spadku każde z Państwa (jako współwłaściciel) może wystąpić o dział spadku. W toku postępowania o dział spadku możecie wnosić, by nieruchomość przypadła jednemu z Was z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli, jak też możecie wnosić o sprzedaż nieruchomości w drodze postępowania cywilnego przez komornika. Należy jednak z góry zastrzec, że sprzedaż przez komornika powoduje, że od 25 do 30% wartości domu (w najlepszym wypadku – w razie sprzedaży na pierwszej licytacji) otrzymacie Państwo mniej, albowiem takie są koszta postępowania. Ja w swojej praktyce zakładam, że z każdych 100 000 zł trzeba odjąć 25 000 zł.

Prócz przyznania nieruchomości na rzecz któregoś z Państwa, trzeba będzie także założyć sprawę o eksmisję brata z domu, by go nie dewastował. Sprawa o eksmisję będzie możliwa dopiero po przyznaniu domu któremuś z Państwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »