Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamknięcie wspólnego konta po śmierci męża i przelew pieniędzy na konto indywidualne

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-13

Mieliśmy z mężem wspólny rachunek bankowy. Mąż niedawno zmarł, więc zamknęłam ten rachunek, założyłam rachunek indywidualny i przelałam pieniędzy na konto indywidualne. Mam od dawna konto osobiste w innym banku. Nie mieliśmy z mężem rozdzielności majątkowej. Dziedziczę razem z dwójką dzieci. Na dniach otrzymamy akt poświadczenia dziedziczenia. W formularzu SD-Z2 trzeba wskazać miejsce, z którego są nabywane środki. Czy może to być jeden z moich rachunków, bo konto wspólne, jak pisałam, jest już zamknięte? Czy urząd skarbowy może to zakwestionować?

Urząd skarbowy nie może kwestionować Pani prawa do zamknięcia rachunku bankowego po śmierci męża, ponieważ nie ma takich kompetencji.

Rachunek bankowy zawierany jest na podstawie umowy z bankiem, na zasadach określonych w regulaminie i tylko dwie strony tej umowy – bank i klient – mają prawo ją zmieniać, wypowiadać.

Pisze Pani, że środki ze wspólnego konta przelała Pani na swój rachunek. W urzędzie skarbowym w rozliczeniu należy jednak wskazać rachunek zmarłego, czyli Państwa wspólny – ze środkami na dzień śmierci męża.

Zgodnie z treścią art. 924. K.c.: „Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. Chwila śmierci spadkodawcy przesądza o składzie majątku spadkowego. Bowiem na spadkobierców przechodzą tylko te prawa i obowiązki, których podmiotem był spadkodawca w chwili śmierci, a które nie wygasły.

Urząd skarbowy chce mieć potwierdzenie stanu środków na dzień zgonu spadkodawcy. Nie wiem dlaczego, nie chce Pani wskazywać tego konta. Środki w połowie stanowią Pani własność – wynika to z małżeńskiego ustroju wspólności ustawowej. Ukrycie masy spadkowej może pociągnąć za sobą odpowiedzialność, choć US nie ma wglądu do spisu zamkniętych rachunków bankowych i zasadniczo tego sprawdzić nie może, czy kiedyś ktoś miał rachunek w danym banku, chyba że wyśle indywidualne zapytanie. W formularzu SD-Z2 proszę wpisać bank, w którym Pani zmarły mąż miał konto, wraz z informacją, że to konto zostało zamknięte z dniem śmierci spadkodawcy. Skoro mieli Państwo wspólność ustawową, to połowa środków na każdym koncie bankowym stanowi masę spadkową po zmarłym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przejęcie spadku po tacie i przekazanie go mamie

Niedawno zmarł tata, nie pozostawiając testamentu. Ustawowo dziedziczą: nasza mama, czyli żona taty, pozostająca z nim we wspólności ustawowej, ja...

Brak ksiąg wieczystych dziedziczonych nieruchomości

Zmarła moja mama. Przeprowadziliśmy podział spadku u notariusza, ale dotyczył on tylko mieszkań mamy, a pozostały jeszcze działki położone...

Darowizna pojazdu przed śmiercią - czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej?

Przed śmiercią tata przekazał mi samochód w formie umowy darowizny. Był zarejestrowany na niego. Tata zmarł 3 miesiące temu. Na podstawie umowy...

Założenie przez spadkobiercę sprawy spadkowej i twierdzenie że jest jedynym spadkobiercą

Założyłem sprawę spadkową po moim zmarłym ojczymie. Jako uczestnika podałem syna mojego ojczyma. Każdy z nas miał swój testament....

Załatwienie spraw spadkowych po zmarłej mamie

Mieszkam w domu prywatnym, który jest własnością rodziców. Moja mama zmarła 20 lat temu i do tej chwili nie zostały załatwione żadne sprawy...

Jak będzie wyglądało dziedziczenie gdy rodzeństwo nie żyje?

Czy jeżeli miałam brata rodzonego i dwóch przyrodnich (którzy nie żyją), a mój brat rodzony zmarł (nie miał dzieci ani żony), to jak będzie...

Czy muszę spłacić rodzeństwo?

Za życia rodziców dostałam dom i pole wraz z rodzeństwem, które się później wyprowadziło. Teraz rodzeństwo chce spłaty za remonty sprzed 20...

Zabezpieczenie majątku wspólnego z drugim mężem

Mam drugiego męża, z którym zamierzamy kupić dom. Mąż ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Czy istnieje możliwość zabezpieczenia się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »