Co należy wiedzieć o zadośćuczynieniu za śmierć męża?

• Data: 2023-03-13 • Autor: Artykuł Partnera

W przypadku śmierci bliskiej osoby można starać się o zadośćuczynienie za śmierć męża. Dlaczego tego typu pomoc jest kluczowa w tak ciężkim i bolesnym czasie?

Co należy wiedzieć o zadośćuczynieniu za śmierć męża?

Co to zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest specjalnym jednorazowym świadczeniem, które ma za zadanie zrekompensować i załagodzić straty na podłożu materialnym, fizycznym jak i psychicznym po śmierci bliskiej osoby. Tego typu świadczenie, przysługuje żonie, która po śmierci męża nie umie poradzić sobie z obciążającą sytuacją jaką ją spotkała. W przypadku utraty członka rodziny sytuacja staje się skomplikowana. Oprócz bólu i cierpienia związanego z utratą, wiele osób popada w pogarszającą się sytuację materialną co może skutkować stanami depresyjnymi i znacznym obniżeniem standardu życia.

 

Komu przysługuje zadośćuczynienie - perspektywa sądowa

Przyznając świadczenia za śmierć bliskiej osoby, sądy zwracają uwagę na zażyłość pomiędzy danymi osobami. W takich przypadkach nie liczą się faktyczne więzy krwi. Dzięki temu o zadośćuczynienie może starać się żona, dzieci, konkubina oraz jej dzieci, rodzice, a nawet teściowie. Jest to zależne od sytuacji rodziny, a decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.

 

Przypadki w jakich przyznawane jest zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie za śmierć męża może zostać przyznane, kiedy następuje widoczne pogorszenie sytuacji życiowej, a także stanu materialnego. Sytuację materialną po śmierci bliskiej osoby poddaje się dokładnej analizie oraz odpowiedniej ocenie w odniesieniu do właściwych okoliczności. Należy uwzględnić więc parę czynników, które bezpośrednio wpływają na pogorszenie poziomu życia rodziny.

 

Przede wszystkim są to czynniki materialne. Często po śmierci męża następuje znaczne zmniejszenie dochodów i budżetu rodzinnego. Równie ważne jest rozpatrzenie czynników niematerialnych. W tym przypadku bierze się pod uwagę między innymi znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Może być to związane z negatywny emocjami, które powstają wskutek utraty bliskiej osoby, co w niektórych przypadkach prowadzi do poważnych chorób, w tym depresji.

 

Oprócz tego, zadośćuczynienie za śmierć męża obowiązuje w przypadku zwrotu kosztów leczenia oraz organizacji pogrzebu. Żona może się starać o tego typu zwrot pieniędzy, które znacznie obciążyły budżet domowy. Bardzo często przed zgonem wymagane było specjalistyczne leczenie chorego. Oprócz tego, organizacja pogrzebu oraz wszystkie formalności z nim związane są bardzo kosztowne. W takim przypadku ważne jest, aby zachowywać wszelkie paragony i faktury, które świadczą o poniesionych kosztach.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »