Porady Prawne przez internet

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po mężu z którym byłam w separacji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-10-25 • Aktualizacja: 2022-05-05

Byliśmy małżeństwem w formalnej separacji, nie było uporządkowana sprawa mieszkania własnościowego. Mąż zmarł i chciałabym się dowiedzieć, co powinnam teraz zrobić, aby uporządkować własność mieszkania i co z dziedziczeniem po mężu. Mamy dwoje dzieci z mężem i jednego syna, który nie jest biologicznym synem męża. Chciałabym, aby po mojej śmierci cała trójka dziedziczyła po równo. Dzieci męża są zgodne, aby się zrzec na mnie swoje udziały i wówczas ja byłabym właścicielką całości, ale nie wiem, jaka powinna być kolejność postępowania. Co i jak powinnam zrobić, kto powinien wystąpić z wnioskiem do sądu o przeprowadzenie postępowania spadkowego? Ja chyba nie, bo nie dziedziczę po zmarłym mężu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po mężu z którym byłam w separacji

Pozostawanie w separacji a dziedziczenie po śmierci małżonka

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jeżeli separacja była orzeczona wyrokiem sądu okręgowego, to nie dziedziczy Pani po byłym mężu. W świetle przepisów prawa byliście dla siebie obcymi ludźmi. W tej sytuacji, jeżeli były mąż nie pozostawił po sobie testamentu, dziedziczenie nastąpi na mocy ustawy. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Pani małżonkiem nie była na dzień śmierci, a zatem nie może być Pani powołana do spadku. Każde z dzieci byłego męża jest uprawnione do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu.

Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania plus 5 zł.

Na sprawie sądowej wystarczy, że stawi jedno dziecko, a drugie napisze w odpowiedzi na wniosek, kto wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych.  Sąd wyda wówczas postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo wszystkich spadkobierców jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia, zasadne jest przeniesienie na Panią prawa do lokalu.  

Zobacz również: Czy była zona dziedziczy po mężu?

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »