Księga wieczysta - co zawiera i jak uzyskać do niej dostęp?

• Data: 2023-02-22 • Autor: Artykuł Partnera

Sprawy spadkowe, zakup działki, wynajem nieruchomości... We wszystkich tych przypadkach niezbędne jest zapoznanie się ze stanem prawnym nieruchomości. Jak? Zaglądając do księgi wieczystej!

Księga wieczysta - co zawiera i jak uzyskać do niej dostęp?

Księga wieczysta to dokument, dzięki któremu ustalisz stan prawny nieruchomości. Poznasz dane jej właściciela, położenie, a także ewentualne hipoteki. Te wszystkie informacje są niezbędne, jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję dotyczącą nieruchomości.

Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej? 

Warto zapoznać się z treścią księgi wieczystej między innymi, gdy: 

  • właśnie kupujesz mieszkanie i chcesz dowiedzieć się, kto jest wpisany jako jego właściciel, czy nie ma obciążającej hipoteki, oraz czy nie pojawiają się czasem służebności, które sprawiłyby, że korzystanie z mieszkania stałoby się uciążliwe;
  • chcesz wynająć mieszkanie, w tym przypadku wiedza o właścicielu i postępowaniach spadkowych ułatwi Ci dobry wybór. 

Księga wieczysta może być przydatna w wielu innych sytuacjach, gdy tylko uznasz, że potrzebujesz uzyskać informację o stanie prawnym nieruchomości, którą jesteś z różnych względów zainteresowany, np. inwestycje, dziedziczenie, czy sprawy spadkowe. 

Jakie informacje znajdziesz w księdze wieczystej?

W księdze wieczystej znajdziesz niezbędne informacje o stanie prawnym nieruchomości, w tym o dokładnym jej położeniu, danych właściciela, ewentualnej hipotece czy innych obciążeniach.

Księga dzieli się na cztery działy, które dokładnie rozwijają poszczególne kwestie: 

  • w dziale I "Oznaczenie nieruchomości" i "Spis praw związanych z własnością" mieszczą się wpisy, z których dowiesz się między innymi, jaki jest dokładny adres nieruchomości, z ilu i jakich składa się pomieszczeń, jaki jest jej metraż. Poznasz także numer działki, a także numer jej obrębu ewidencyjnego;
  • w dziale II "Własność" zawarte są wpisy wskazujące aktualnego właściciela nieruchomości (imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL);
  • dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" pozostaje pusty lub znajdują się w nim informacje o ewentualnych ograniczeniach, prawach lub roszczeniach na rzecz osób trzecich, które mają istotny wpływ na rozporządzanie nieruchomością (np. prawo dożywocia, służebność drogi koniecznej);
  • dział IV "Hipoteka" również może być pusty lub zawierać wszystkie kluczowe informacje o ewentualnych hipotekach ustanowionych na nieruchomości. 

Na stronie Ksiegi-wieczyste.org znajdziesz więcej informacji i porad dotyczących ksiąg wieczystych w tym, na jakie wpisy możesz w nich trafić i co one oznaczają. W ten sposób zrozumienie stanu prawnego nieruchomości będzie jeszcze łatwiejsze.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Sposób postępowania będzie różnił się w zależności od tego, czy znasz numer księgi wieczystej, czy też nie. 

Jeśli znasz numer księgi wieczystej możesz bardzo szybko zajrzeć do jej zapisów. I to bez wychodzenia z domu. Wystarczy że skorzystasz z serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości (system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych). Tam po podaniu numeru KW uzyskasz wgląd w treść księgi.

Gdy nie znasz numeru księgi wieczystej możesz wybrać się do właściwego dla położenia nieruchomości Sądu Rejonowego i złożyć w nim wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej. W takiej sytuacji wymagane jest podanie danych ewidencyjnych nieruchomości oraz wykazanie interesu prawnego (np. udział w sprawie spadkowej). Numer KW można również wyszukać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem płatnych serwisów internetowych.

Księga wieczysta to pierwszy i najważniejszy dokument, po który warto sięgnąć, gdy interesujesz się daną nieruchomością i chcesz poznać jej stan prawny. 



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »