Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn może odrzucić spadek tylko w części?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-13

Mam pytanie dotyczące kwestii spadkowych w razie mojej śmierci. Czy mój syn może odrzucić spadek tylko w części? Mam kredyt w banku, posiadam mieszkanie własnościowe, ponadto posiadam subkonto w ZUS, gdzie mój syn jest uposażony oraz jestem ubezpieczona na wypadek śmierci i tam też mój syn jest beneficjentem. Niestety kredyt nie daje mi spokoju i chciałabym się dowiedzieć co po mojej śmierci powinien zrobić mój syn, aby go nie odziedziczyć. Czy może zrzec się części spadku, czy musi przyjąć cały spadek i spłacić dług? Czy pozostawienie testamentu rozwiąże w jakiś sposób ten problem?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Nie można zrzec się tylko długów po zmarłym, więc albo syn przejmie spadek, albo nie, albo z długiem albo wcale. Co prawda spadek dziedziczy się z dobrodziejstwem inwentarza, więc odpowiadałby za zobowiązanie kredytowe do wartości masy dodatniej spadku, ale nadal byłby zobowiązany do spłaty kredytu – choćby w części.

Jeśli chce Pani tego uniknąć, testament także nie jest rozwiązaniem. Nie może Pani zapisać synowi poszczególnych składników majątku – jak mieszkania, albo powoła go Pani do spadku – całego, albo nie.

Zgodnie z art. 961 K.c., jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Najlepiej – o ile chce Pani, aby syn w ogóle uniknął tej odpowiedzialności – przepisać na niego mieszkanie za Pani życia, pozostawić sobie służebność mieszkania, albo przenieść na syna własność w zamian za dożywocie. Ważne, aby zabezpieczyć przy tym swój interes, swoje warunki mieszkaniowe.

Jeśli syn jest ustanowiony beneficjentem z polisy na życie i subkonta ZUS nie musi przyjmować spadku, może go odrzucić, szczególnie jeśli po przepisaniu mu mieszkania, w skład spadku wejdzie tylko kredyt.

Środki zgromadzone na subkoncie ZUS przekazywane są, zgodnie z postanowieniem art. 132, osobom uposażonym przez zmarłego. Wypłaty takiej dokonuje się w terminie 3 miesięcy, ale nie wcześniej niż w terminie miesiąca od dnia przedstawienia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Jeżeli wskazano uposażonych, kapitał zgromadzony na rachunku OFE nie wchodzi w skład masy spadkowej.

To samo dotyczy ubezpieczenia. Osoba wskazana jako beneficjent nie musi dysponować nabyciem spadku. Bez względu na przyjęcie czy odrzucenie spadku – otrzyma ww. środki.

Reasumując – albo przepisze Pani mieszkanie na syna za życia, i nie pozostawiając nic więcej umożliwi mu odrzucenie spadku, jednocześnie z długiem, albo nie, a jeśli syn przyjmie spadek to razem z mieszkaniem otrzyma zobowiązanie kredytowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie synowej części spadku a kredyt

Syn kupił mieszkanie, będąc kawalerem; jest obciążone kredytem hipotecznym. Po roku się ożenił. Niedawno syn zmarł. Do spadku uprawniona jest żona...

Drugie małżeństwo a dziedziczenie

Jestem rozwódką z dorosłą już córką, posiadam dwa mieszkania. Planuję drugie małżeństwo, partner mieszka u mnie, nie ma żadnego mieszkania;...

Pieniądze na rachunku zmarłego męża

Moje pytanie dotyczy pieniędzy na rachunku osobistym zmarłego męża. Komu należą się te pieniądze. Środki te były gromadzone w czasie trwania...

Spadek po zmarłym synu

W ostatnim czasie zmarł mi syn. Był bezdzietnym kawalerem, miał gospodarstwo. Syn nie zostawił testamentu. Jestem na emeryturze wraz z mężem. Co się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »