Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn może odrzucić spadek tylko w części?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-13

Mam pytanie dotyczące kwestii spadkowych w razie mojej śmierci. Czy mój syn może odrzucić spadek tylko w części? Mam kredyt w banku, posiadam mieszkanie własnościowe, ponadto posiadam subkonto w ZUS, gdzie mój syn jest uposażony oraz jestem ubezpieczona na wypadek śmierci i tam też mój syn jest beneficjentem. Niestety kredyt nie daje mi spokoju i chciałabym się dowiedzieć co po mojej śmierci powinien zrobić mój syn, aby go nie odziedziczyć. Czy może zrzec się części spadku, czy musi przyjąć cały spadek i spłacić dług? Czy pozostawienie testamentu rozwiąże w jakiś sposób ten problem?

Nie można zrzec się tylko długów po zmarłym, więc albo syn przejmie spadek, albo nie, albo z długiem albo wcale. Co prawda spadek dziedziczy się z dobrodziejstwem inwentarza, więc odpowiadałby za zobowiązanie kredytowe do wartości masy dodatniej spadku, ale nadal byłby zobowiązany do spłaty kredytu – choćby w części.

Jeśli chce Pani tego uniknąć, testament także nie jest rozwiązaniem. Nie może Pani zapisać synowi poszczególnych składników majątku – jak mieszkania, albo powoła go Pani do spadku – całego, albo nie.

Zgodnie z art. 961 K.c., jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Najlepiej – o ile chce Pani, aby syn w ogóle uniknął tej odpowiedzialności – przepisać na niego mieszkanie za Pani życia, pozostawić sobie służebność mieszkania, albo przenieść na syna własność w zamian za dożywocie. Ważne, aby zabezpieczyć przy tym swój interes, swoje warunki mieszkaniowe.

Jeśli syn jest ustanowiony beneficjentem z polisy na życie i subkonta ZUS nie musi przyjmować spadku, może go odrzucić, szczególnie jeśli po przepisaniu mu mieszkania, w skład spadku wejdzie tylko kredyt.

Środki zgromadzone na subkoncie ZUS przekazywane są, zgodnie z postanowieniem art. 132, osobom uposażonym przez zmarłego. Wypłaty takiej dokonuje się w terminie 3 miesięcy, ale nie wcześniej niż w terminie miesiąca od dnia przedstawienia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Jeżeli wskazano uposażonych, kapitał zgromadzony na rachunku OFE nie wchodzi w skład masy spadkowej.

To samo dotyczy ubezpieczenia. Osoba wskazana jako beneficjent nie musi dysponować nabyciem spadku. Bez względu na przyjęcie czy odrzucenie spadku – otrzyma ww. środki.

Reasumując – albo przepisze Pani mieszkanie na syna za życia, i nie pozostawiając nic więcej umożliwi mu odrzucenie spadku, jednocześnie z długiem, albo nie, a jeśli syn przyjmie spadek to razem z mieszkaniem otrzyma zobowiązanie kredytowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przekazanie synowej części spadku a kredyt

Syn kupił mieszkanie, będąc kawalerem; jest obciążone kredytem hipotecznym. Po roku się ożenił. Niedawno syn zmarł. Do spadku uprawniona jest żona...

Drugie małżeństwo a dziedziczenie

Jestem rozwódką z dorosłą już córką, posiadam dwa mieszkania. Planuję drugie małżeństwo, partner mieszka u mnie, nie ma żadnego mieszkania;...

Pieniądze na rachunku zmarłego męża

Moje pytanie dotyczy pieniędzy na rachunku osobistym zmarłego męża. Komu należą się te pieniądze. Środki te były gromadzone w czasie trwania...

Spadek po zmarłym synu

W ostatnim czasie zmarł mi syn. Był bezdzietnym kawalerem, miał gospodarstwo. Syn nie zostawił testamentu. Jestem na emeryturze wraz z mężem. Co się...

Opieka nad mamą a zachowek od obdarowanego

W 2016 r. zmarła mama, nie zostawiając testamentu. Zostało po niej tylko mieszkanie, które mama aktem darowizny około 18 lat temu darowała wnuczce (córce...

Prawo dzieci do domu rodziców po śmierci matki

Moja mam zmarła 3 lata temu. Ojciec poznał dwa miesiące po jej śmierci nową kobietę, a po 5 miesiącach ta kobieta z nim zamieszkała. Jest nas 4...

Depozyt zmarłego w DPS ojca

Moi rodzice byli rozwiedzeni. Ojciec zmarł w 2014 r. Od 1998 r. przebywał w DPS. Przez cały ten okres ojciec otrzymywał zasiłek, z którego nie...

Prawo do domu po teściach

Jestem żoną jedynaka, który był właścicielem 1/2 domu po śmierci jego ojca. Drugą połowę miała teściowa, która zmarła w zeszłym miesiącu. Jakie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »