Testament, zapis windykacyjny czy umowa dożywocia, co lepsze?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Mąż zamierza spisać testament na mnie. Posiada mieszkanie zakupione przed naszym ślubem, ma dwoje dorosłych dzieci z pierwszą żoną. My dzieci nie mamy. Z całego jego majątku najbardziej zależy mu, żebym to ja otrzymała mieszkanie. Zastanawia się, co byłoby korzystniejsze dla mnie: testament w całości na moją rzecz czy zapis windykacyjny na mieszkanie dla mnie. Posiadamy wspólnie jeszcze nowy samochód i na koncie wspólnym 50 tys. euro. Co jest korzystniejsze w tym przypadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testament, zapis windykacyjny czy umowa dożywocia, co lepsze?

Testament, zapis windykacyjny a zachowek

Zarówno przekazanie Pani mieszkania w testamencie, czy w formie całościowej razem z pozostałym majątkiem, czy w formie zapisu windykacyjnego tylko na to mieszkanie, nie uchroni Pani przed koniecznością zapłaty zachowku dzieciom męża, jeżeli te po śmierci męża o zachowek do Pani wystąpią. Oczywiście mieszkanie i tak będzie Pani, tylko w tej sytuacji musi się Pani liczyć z zapłatą zachowku dla dzieci męża. Oczywiście jeżeli ma Pani na to pieniądze, może Pani taki zachowek dzieciom męża wypłacić i wówczas mieszkanie pozostanie Pani własnością. Jeżeli jednak nie chce Pani płacić nikomu zachowku, to najskuteczniejszym sposobem przekazania Pani mieszkania jest zawarcie z mężem umowy dożywocia (dotyczy to jedynie nieruchomości, ze środkami pieniężnymi takiej możliwości nie będzie). Umowa taka polega na przeniesieniu własności nieruchomości albo jej części na nabywcę w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania. Zawiera ją w formie aktu notarialnego zbywca z nabywcą tego prawa. Zapewnienie utrzymania polega na tym, że osobę, która oddała lokal w zamian za dożywocie, przyjmuje się do mieszkania jako domownika, dostarcza się mu wyżywienia, mieszkania, światła, opału, zapewnia się odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie. Natomiast po śmierci osoby uprawnionej sprawia się jej własnym kosztem pogrzeb, odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Zobacz również: Zapis windykacyjny a zachowek

Umowa dożywocia

Jeśli Pani małżonek posiada nieruchomość stanowiącą jego majątek osobisty i zawrze z Panią umowę dożywocia, nastąpi przeniesienie własności nieruchomości na Pani rzecz do Pani majątku osobistego. Mieszkanie to wejdzie do Pani majątku osobistego, natomiast Pani mężowi nie będzie już przysługiwać prawo własności do mieszkania. Zmianę właściciela lokalu należy wpisać do księgi wieczystej nieruchomości. W tej sytuacji po śmierci Pani męża jego spadkobiercy ustawowi (czyli dzieci) nie będą miały prawa do zachowku z tego mieszkania, gdyż nie wejdzie ono do masy spadkowej Pani męża.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »