• Data: 2025-02-10 • Autor: Katarzyna Bereda
Jest nas czwórka rodzeństwa, mama zmarła, pozostawiając po sobie komornika. Zdecydowaliśmy z rodzeństwem, że ja wezmę na siebie odpowiedzialność spłacenia komornika, bo mi na tym zależy, ponieważ ja mieszkam w mieszkaniu mamy, które może zająć komornik. Podpowiedziano nam, że najszybszym sposobem jest, żeby każdy z nas przyjął spadek – notariusz przygotowuje dokumenty, podpisujemy i idziemy do urzędu skarbowego. Później idziemy znowu do notariusza, żeby moje rodzeństwo zrzekło się spadku na mnie. Tu by nie było problemu, gdyby mój brat nie miał komornika. Czy zanim on zrzeknie sie spadku, urząd skarbowy poinformuję komornika o nabytym spadku? Wtedy on wejdzie na jego część. Czy jest jakaś szansa, że komornik się o tym jego spadku nie dowie? Co zrobić, żeby do tego nie dopuścić, jakie kroki podjąć?
Niestety w tym zakresie nic nie da się zrobić – to nie urząd skarbowy informuje komornika o posiadanym majątku, a komornik ma dostęp do systemu ksiąg wieczystych i widzi aktualizacje o bieżącym koncie dłużnika. Komornik więc zazwyczaj więc o przysporzeniu majątkowym automatycznie – nikt nie musi go powiadomić.
Dlatego jeżeli brat spadek nabył, to niestety już nic Państwo nie zrobicie – możliwe, że egzekucja wobec brata jest np. umorzona i komornik nie podejmie czynności. Proszę działać tak, jak Państwo ustaliliście, podejmując szybkie kroki. Proszę jednak mieć na uwadze, iż wierzyciel, dowiadując się o przysporzeniu majątku na rzecz brata, może złożyć roszczenie ze skargi pauliańskiej.
Zgodnie bowiem z treścią art. 527 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.
Proszę się jednak nie obawiać zajęcia na obecnym etapie, gdyż przed działem spadku komornik nie może zająć nieruchomości. Dlatego też, jeżeli doszło już do nabycia spadku – jedyna możliwość to działanie dalej tak, jak polecił Państwo notariusz.
Zgodnie z treścią art. 779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „do egzekucji ze spadku konieczny jest – aż do działu spadku – tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom”. Przez egzekucję ze spadku rozumieć należy egzekucję z przedmiotów należących do spadku. Egzekucja z całego spadku lub udziału w spadku jako całości jest niemożliwa (por. J. Gwiazdomorski, Prawo spadkowe w zarysie, Warszawa 1968, s. 206; F. Zedler, Powództwo o zwolnienie, s. 90).
Komornik może jednak na podstawie art. 912 zająć wszystko to, co dłużnikowi z działu zostanie przyznane.
Przykład 1
Pan Adam wybudował sieć wodociągową na swojej działce, aby podłączyć dom do gminnego wodociągu. Po zakończeniu inwestycji skontaktował się z gminą, która zwróciła mu 40% kosztów budowy zgodnie z wcześniejszą umową.
Przykład 2
Pani Ewa chciała poprowadzić wodociąg przez działkę sąsiada. Po rozmowach obie strony podpisały umowę ustanawiającą służebność gruntową, która pozwoliła Pani Ewie na legalne przeprowadzenie i użytkowanie sieci wodociągowej.
Przykład 3
Pan Marek zainwestował w budowę wodociągu, który został połączony z siecią gminną. Następnie, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, wystąpił do przedsiębiorstwa wodociągowego o wykup urządzeń przesyłowych, otrzymując stosowne wynagrodzenie.
Podsumowując, budowa sieci wodociągowej wiąże się z koniecznością ustalenia kwestii finansowych, uzyskania zgód sąsiadów oraz zabezpieczenia praw własnościowych poprzez umowy, takie jak służebność gruntowa. Ważne jest również rozważenie możliwości odzyskania części kosztów inwestycji od gminy lub ubieganie się o wykup urządzeń przez przedsiębiorstwo wodociągowe po ich podłączeniu do sieci.
Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne dotyczące budowy i podłączenia sieci wodociągowej, w tym pomoc w negocjacjach z gminą oraz sporządzaniu umów o służebność gruntową. Zajmujemy się również kwestiami własnościowymi urządzeń przesyłowych i możliwością uzyskania zwrotu kosztów inwestycji.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika