• Data: 2024-12-14 • Autor: Katarzyna Bereda
Ciocia niedawno zmarła, przepisała mojej mamie w testamencie mieszkanie. Jednak są w nim błędy i nie wiemy, co w tej sytuacji zrobić. Mianowicie w testamencie błędnie podane są imiona rodziców mojej mamy. Czy z takimi błędami ten dokument jest ważny? Inne dane są poprawne, brakuje jeszcze numeru pesel oraz nie ma nr dowodu osobistego mamy. Jak należy teraz postąpić?
W mojej ocenie nie wpłynie to na treść rozporządzenia, jeżeli sąd będzie w stanie określić, iż spadkobiercą testamentowym jest Pani mama. Należy podnieść, iż nie unormowano, a przez to nie ograniczono ani sposobu wyrażenia powołania spadkobiercy, ani lokalizacji tego postanowienia w akcie ostatniej woli.
Jak wskazuje opinia doktryny, można wyróżnić bezpośredni i pośredni sposób ustanowienia spadkobiercy. Powołanie spadkobiercy można nazwać bezpośrednim wówczas, gdy zindywidualizowanie spadkobiercy jest tak precyzyjne, że zbędna jest wykładnia postanowienia o jego powołaniu. Powołanie spadkobiercy jest pośrednie, gdy stosowna klauzula testamentowa wymaga interpretacji, aby odkodować, kim jest spadkobierca. Na przykład spadkodawca ustanawia spadkobiercą syna (wymaga wykładni ustalenie, czy miał jednego syna, a jeśli kilku, to czy można stwierdzić, którego z nich miał na myśli, sporządzając testament). Podobnie jeśli testator posłuży się pseudonimem, potrzebne będzie ustalenie, kogo miał na myśli. Dopuszczalność ustanowienia spadkobiercy w ten sposób jest powszechnie aprobowana w doktrynie; zob. zamiast wielu E. Niezbecka, Oznaczenie (określenie) osoby spadkobiercy w testamencie, PS 2004, Nr 2, s. 55 i n. (Art. 959 KC red. serii Osajda/red. tomu Borysiak 2022, wyd. 30/K. Osajda).
Wykładnia klauzuli powołania spadkobiercy, tak jak całego testamentu, musi zmierzać do realizacji ostatniej woli zmarłego w jak największym możliwym stopniu. Dlatego też, w mojej ocenie, wskazanie błędnych imion rodziców przy prawidłowych danych Pani mamy nie będzie trudnością interpretacyjną dla sądu. Wobec tego proszę złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawczyni wniosek o nabycie spadku na podstawie testamentu wraz z ogłoszeniem i otwarciem testamentu. Jeżeli wiadomym jest, iż do spadku powołana jest Pani mama i potwierdzają to pozostałe dane, to wadliwość imion rodziców nie będzie miała znaczenia.
Błąd w nazwisku spadkobiercy
Pani Zofia sporządziła testament, w którym przekazała swój dom kuzynowi, podając jego imię i nazwisko. Po jej śmierci okazało się jednak, że w testamencie widniało błędnie zapisane nazwisko – zamiast "Nowak" wpisano "Nowaczek". Pomimo tego błędu sąd, opierając się na innych danych, takich jak adres zamieszkania kuzyna oraz relacje rodzinne, potwierdził jego prawo do spadku.
Niepełne dane spadkobiercy
Pan Jan zapisał swoją działkę córce, jednak w testamencie podał jedynie jej imię i datę urodzenia, pomijając nazwisko. Po jego śmierci pozostała rodzina kwestionowała, która córka (z trójki dzieci) powinna dziedziczyć. Sąd przeprowadził wykładnię testamentu, biorąc pod uwagę inne okoliczności, takie jak relacje rodzinne i wcześniejsze rozmowy z panem Janem. Ustalono, że spadek należy się najstarszej córce, zgodnie z jego zamiarem.
Brak podpisu spadkodawcy na testamencie
Pani Helena spisała testament, w którym przekazała swój majątek wnukowi, jednak dokument nie został przez nią podpisany. Sąd, badając sprawę, uznał, że testament jest nieważny, ponieważ brak podpisu spadkodawcy uniemożliwia uznanie go za wiążący. W tej sytuacji majątek został podzielony zgodnie z ustawowymi zasadami dziedziczenia. To pokazuje, jak istotne jest, by testament spełniał formalne wymagania.
Błędy w testamencie, takie jak niepełne lub błędne dane spadkobiercy, nie muszą automatycznie prowadzić do jego unieważnienia, jeśli sąd jest w stanie ustalić wolę zmarłego na podstawie pozostałych okoliczności. Kluczowe jest złożenie wniosku o nabycie spadku do sądu, który przeprowadzi wykładnię testamentu, dążąc do jak najpełniejszej realizacji intencji spadkodawcy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online lub zamów indywidualnie przygotowane pisma, aby skutecznie rozwiązać swój problem prawny. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika