Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie się praw do mieszkania po rodzicach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-03-07

Moi rodzice zmarli – matka 3 lata temu, ojciec w tym roku. Oboje byli współwłaścicielami mieszkania spółdzielczego własnościowego. Rodzice mieli 5 dzieci. Brat zmarł w 2007, nie pozostawiając spadkobierców. Gdy matka zmarła, nie przeprowadziliśmy procedury spadkowej. Teraz ojciec zmarł i jedna siostra zrzekła się po ojcu spadku. W tym mieszkaniu mieszka brat (jest zameldowany z dziećmi). Drugi brat i siostra chcą się zrzec praw do tego mieszkania, ja natomiast chcę je przyjąć. Czy rodzeństwo, brat i siostra, mogą u notariusza przekazać mi darowiznę i czy wtedy mogę posiadać większą część mieszkania?

 

W pierwszej kolejności, by cokolwiek można było robić z udziałami (darować, sprzedawać itp.), konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego nie tylko po rodzicach, ale także po bracie, który zmarł w 2007 r. Jeżeli bowiem brat nie pozostawił po sobie dzieci ani żony, to zgodnie z przepisami art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego „w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych”.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po ww. trzech osobach można przeprowadzić w ramach jednego postępowania, bowiem uczestnicy postępowania (spadkobiercy) są tacy sami dla każdej ze spraw. Opłata sądowa wynosi zatem 3 x 55 zł. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć odpisu skróconego aktów zgonu. Od czasu do czasu sądy wymagają odpisów skróconych aktów urodzenia uczestników postępowania, dla upewnienia się, czy uczestnicy są uprawnieni do spadku po spadkodawcach.

Po ustaleniu, komu i w jakim udziale przypada prawo „współwłasności” do ww. lokalu, możliwe jest dalsze rozporządzanie. Zgodnie z art. 198 każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po wyżej wymienionych każdy ze spadkobierców po rodzicach może uczynić ze swoim udziałem co tylko zechce, w tym także przenieś udział na Panią. Czynność taka może być wykonana przed notariuszem. Nadto, o ile rodzeństwo przekazałoby na rzecz Pani swoje udziały i pozostawałaby Pani jedynie z bratem, który jest zameldowany w lokalu, jako uprawnieni do lokalu, mogłaby Pani wystąpić do sądu o dział spadku i przejęcie lokalu na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty brata. Dysponując większością udziałów, niejako miałaby Pani większe szanse na przejęcie lokalu w całości, jednakże istotne byłoby także ustalenie, czy brat ma się gdzie wyprowadzić z mieszkania, czy dla Pani lokal ma służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, czy jedynie zwiększaniu majątku.

Bez wątpienia jednak postępowanie spadkowe po całej trójce winno być przeprowadzone, aby każde z Państwa (spadkobierców) mogło swobodnie dysponować swoim udziałem, choćby w celu przekazania go na rzecz Pani.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Czy zły adres wywołuje jakieś skutki prawne w sprawie spadkowej?

Od 12 lat mieszkam w UK. Rok temu zmarła siostra mojej mamy, która pozostawiła mieszkanie własnościowe. Sprawa spadkowa trafiła do sadu i przez...

Dziedziczenie przez nieletnie dzieci a sprzedaż mieszkania

Niedawno zmarła moja żona. Mieliśmy ustawową wspólnotę majątkową. Żona nie zostawiła testamentu. Jestem ojcem dwojga niepełnoletnich dzieci. Posiadam...

Zasady przepisywania majątku na dzieci

Mieszkam z moimi rodzicami i bratem w jednym gospodarstwie rolnym, część ziemi jest własnością brata, natomiast budynki łącznie z domem...

Dziedziczenie po siostrze mającej męża

Przed dwoma laty zmarła moja siostra, była zamężna ale nie posiadali dzieci. Nasi rodzice też nie żyją. Siostra nie spisała testamentu. Interesuje mnie...

Śmierć spadkobiercy odziedziczonego mieszkania

Po śmierci matki w 2013 r. otrzymałam wraz z siostrą w wyniku dziedziczenia mieszkanie. Obie zdecydowałyśmy, że mieszkanie sprzedamy...

Co wchodzi do masy po zmarłym?

Zmarła pani M. na mocy testamentu zapisała swoim dwóm córkom spadek: działka ogrodnicza, lokata bankowa i udział w mieszkaniu po swoim zmarłym ojcu...

Czy gospodarstwo przekazane synowi po jego śmierci przypada bratowej?

Moi rodzice mieli czworo dzieci. W 1987 r. przepisali gospodarstwo za rentę na brata (był to akt notarialny, w którym jest napisane, że to umowa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »