Kategoria: Spadek
Baner RODO

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez nieletnie dzieci a sprzedaż mieszkania

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-02-12

Niedawno zmarła moja żona. Mieliśmy ustawową wspólnotę majątkową. Żona nie zostawiła testamentu. Jestem ojcem dwojga niepełnoletnich dzieci. Posiadam mieszkanie, dom obciążony kredytem hipotecznym oraz nieco oszczędności na wspólnych kontach. Mieszkanie zamierzaliśmy z żoną sprzedać, aby spłacić hipotekę domu. Chciałbym jak najszybciej przeprowadzić postępowanie spadkowe. Czy dziedziczenie przez niepełnoletnie dzieci utrudni mi możliwość sprzedaży mieszkania albo jego wynajem? Jakie są możliwości działania w tej sytuacji?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, szczegółowe, wyczerpujące odpowiedzi, bez problemu mogłam zadawać pytania dodatkowe aż dowiedziałam się wszystkiego, co chciałam wiedzieć.
Natalia
odpowiedz jest wyczerpująca i dla mnie jasna, dziekuje
Irena
Serdecznie dziękuję. Opinia bardzo czytelna i zrozumiała. Jeszcze raz dziękuję Panie Mecenasie. 
Dora
Szybko sprawnie i rzeczowo. Polecam każdemu, kto chce skonfrontować swoje rozumienie problemów prawnych z niezależną opinią prawnika. 
Andrzej
Odpowiedź była bardzo konkretna , rzeczowa i wyczerpująca. Odpowiedź na dodatkowe pytanie i wizyta u notariusza z aktualnymi dokumentami pomogła mi podjąć końcową decyzję , na złożenie sprawy do sądu o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Pani stwierdzenie na początku odpowiedzi , że sprawa jest szczególnie złożona sprawdziło się, bo i notariusz to potwierdził i skierował mnie do sądu. Dziękuję za wyjaśnienie problemu i trafne odpowiedzi.
Adam, emeryt
Bardzo dobra
Ala
Pytanie i wyczerpująca odpowiedź, a przecież tego właśnie chce zainteresowany. Brawo.
Marek
Bardzo szybka i rzetelna odpowiedz , na oba pytania otrzymałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję.Polecam.
Małgorzata, pedagog terapeuta
Dziękuję bardzo za poradę prawną, teraz już dzięki niej dużo więcej wiem jak postąpić i jakie są zagrożenia.
Jan
Bardzo dobra i profesjonalna porada jak też asysta na całym etapie współpracy. Sprawa zakończona pełnym sukcesem.
Marek
Rozbudowana, dobra odpowiedź. Jednakowoż zabrakło odpowiedzi na zasadniczą kwestię, która została doprecyzowana w pytaniu dodatkowym.
Marek, Kapitan Żeglugi Wielkiej, 52 lata
Dziekuje za pomoc!!! Jestem bardzo zadowolony!
Tomasz, 43 lata
Dobra porada, wymagała dodatkowego pytania uściślającego, ale na nie również otrzymałem odpowiedź.
Paweł, 49 lat
Porada była dla mnie jasna i zrozumiała i pomocna
Piotr
Dziękuję bardzo za zaproponowane rozwiązania mojej sprawy Pani Annie Sufin. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała. Czuję się pewniej i lżej w tej trudnej chwili. 
Grażyna
Szybka, profesjonalna pomoc - bardzo polecam!
Daria
Profesjonalne i rzetelne podejście do wykonywanych usług, powodujące, że w przypadku ponownej potrzeby skorzystania z porady prawnej, bez wahania zwrócę się prośbą do Państwa kancelarii.
Beata
Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi otrzymanej od P. Wioletty. Szczególmie ujela mnie deklarscja telefonicznego kontaktu z P. mecenas. Taka możliwość rozwoewa wdzelkie wątpliwości - szczególnie interpretacyjne. Pozdrawiam i polecam. Tylko te ceny :(
Roman
Dziękuję za odpowiedź ocena sytuacji pomogła mi. Opinia utwierdziła mnie w moim toku myślenia. Szkoda mi syna bo w sprawach codziennych dużo mamie pomagał. Jak to się skończy nie wiem. 
Elżbieta, księgowa, 58 lat
Uzyskałam wyczerpujące wyjaśnienia na temat interesującego mnie zagadnienia prawnego i wyczerpujące odpowiedzi na dodatkowe pytania.
Małgorzata, ekonomista, 50 lat
Bardzo szybka i konkretna odpowiedz, która rozwiała moje wątpliwości co do stanu prawnego. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania w razie wątpliwości dodatkowych pytań.
Janusz, 62 lata
Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź na moje pytania. Sprawa nie była może zbyt skomplikowana dla prawnika ale budziła mój niepokój. Na pytanie zadane późnym wieczorem odpowiedź otrzymałam już rano następnego dnia, a potem na kolejne pytania udzielano mi prawie natychmiast trafnych odpowiedzi. 
Bogda
Porada była przygotowana bardzo szybko i napisana w sposób przystępny, językiem zrozumiałym dla osoby która nie używa języka prawniczego.
Wiesław
Szybka i profesjonalna porada. 
Paulina, architekt wnętrz, 31 lat
Bardzo wyczerpująca odpowiedź , wyjaśniona bardzo zrozumiale . W przyszłości na pewno skorzystam z tego serwisu gdyż jest bardzo dobrym rozwiązaniem kontaktu z prawnikiem bez wychodzenia z domu.
Agnieszka, 31 lat
Dzień dobry, jestem zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi na moje pytanie. 
Krystyna
Odpowiedź jest dla mnie w pełni zadawalająca.
Iwona
Bardzo wyczerpująca odpowiedź.
Magdalena
Odpowiedź na moje pytanie była szybka, konkretna i wyczerpująca. Cena za usługę przystępna. 
Maria, nauczyciel
szybka odpowiedź, nie mam uwag
Anna

Niestety nawet po takiej tragedii trzeba zająć się sprawami finansowymi, majątkowymi.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego (K.c.) – spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Nie oznacza to jednak, iż nic już nie może zrobić – ma on trzy możliwości (art. 1012 K.c.). Mianowicie spadkobierca może:

  • przyjąć spadek wprost – bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe;
  • przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza);
  • odrzucić spadek.

Nie jest konieczne, aby wszyscy spadkobiercy przyjęli spadek. Jeden z nich może np. przyjąć, inny odrzucić, a trzeci przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, może być też tak, iż jeden przyjmuje, a dwóch odrzuca itd.

Stosowne oświadczenie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania (art. 1015 K.c.), czyli w tym wypadku od śmierci spadkodawcy. Jeśli nie złoży się oświadczenia w terminie pół roku, spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Jako że Pana żona nie zostawiła testamentu, to w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe. Tak więc zgodnie z art. 931 K.c. – w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Zatem każde z Państwa otrzyma 1/3 spadku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jednakże istnieje pewna komplikacja co do postępowania spadkowego. Mianowicie zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – rodzice nie mogą bez zgody sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Przyjęcie lub odrzucenie spadku, zwłaszcza gdy są z nim związane długi, przekracza zwykły zarząd. Tak więc konieczne będzie, oprócz złożenia przez Pana oświadczenia czy to w sądzie, czy przed notariuszem, złożenie jednocześnie wniosku do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na przyjęcie spadku.

Teraz co do drugiej części pytania. Po zakończeniu postępowania spadkowego przedmioty należące do spadku staną się współwłasnością w częściach ułamkowych. Zasadą opisaną w art. 198 K.c. jest rozporządzanie przez każdego ze współwłaścicieli swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Teoretycznie więc może Pan sprzedać jedynie swój udział, bez sprzedaży pozostałych, jednak jest to trudne i domyślam się, że Pana nie satysfakcjonuje. Zawsze lepiej sprzedać całość. Niestety nie będzie można tego dokonać swobodnie. Na podstawie przywołanego wcześniej artykułu 101 K.r.o. będzie Pan musiał uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Niestety, nie potrafię Panu powiedzieć, czy Pan ją uzyska, gdyż to jest autonomiczna decyzja sądu, uzależniona od jego przekonania, co będzie najlepsze, biorąc pod uwagę dobro dziecka. Trudno jednak orzec, jak sąd będzie uważał. Niektóre sądy są pod tym względem bardziej liberalne, inne zaś podchodzą do tego restrykcyjnie i niechętnie wyrażają zgodę na sprzedaż wartościowego przedmiotu wchodzącego w skład majątku dziecka. Ważne będzie dobre uzasadnienie wniosku, wspomnienie o sprawie długu hipotecznego, który w przyszłości mógłby obciążać również dzieci i dlaczego ważne jest, aby ten dług został spłacony.

Natomiast z najmem jest już sprawa nieco łatwiejsza. Najem prędzej można zaliczyć do bieżących spraw, eksploatacji, czynności związanych ze zwykłym zarządem majątkiem. Tutaj więc dużo bezpieczniej można zawrzeć umowę, zwłaszcza że jako przedstawiciel ustawowy dzieci ma Pan prawo do działania w ich imieniu. Dodatkowo połowa majątku nie wchodzi przecież w skład spadku i pozostaje nadal Pana własnością, plus do tego 1/3 spadku. Nie jest to jednak sprawa jednoznaczna, czy zawarcie umowy najmu jest czynnością zwykłego zarządu, czy też go przekracza. Praktyka sądów jest w tych kwestiach różna i za każdym razem należy oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności danej sprawy. W tej sprawie jest uzasadniony powód, aby wynająć mieszkanie, zwłaszcza jeśli nie jest ono wykorzystywane, a do dyspozycji pozostaje dom.

Tak więc rozwiązaniem bardziej definitywnym byłaby sprzedaż, ale zarazem trudniejszym do przeprowadzenia ze względu na konieczność uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Kwestia najmu nie jest jednoznaczna, dlatego trudno tu udzielić definitywnej odpowiedzi, gdyż w razie sporu nie wiadomo, jakie stanowisko zająłby sąd.

W tej sytuacji nie ma raczej sensu składania wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku, prawdopodobnie nie zostałby uwzględniony. Lepiej więc szybko przeprowadzić postępowanie spadkowe, a następnie lokal wynająć, chyba że naprawdę Panu zależy na przeprowadzeniu sprzedaży, ale może to niestety być dość trudne zadanie. Niestety niekiedy współwłasność z dziećmi powoduje kłopoty, gdyż nie można dokonywać wszystkich czynności wedle swojej woli, ale właśnie trzeba zwracać się do sądu. Jest to powodowane dbałością o dobro dziecka, gdyż niekiedy rodzice w sposób nierozsądny mogą zarządzać majątkiem dziecka, sprzedawać wartościowe nieruchomości, a potem trudno byłoby od nich wyegzekwować pieniądze z ich sprzedaży.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy można odrzucić spadek u notariusza bez czekania na sprawę spadkową?

Niedawno zmarł ojciec mojego męża. Teść opuścił swoją rodzinę, gdy mąż miał rok, i nigdy się nie kontaktowali. Wiemy jednak, że zmarły pozostawił długi. Czy mąż może od razu odrzucić spadek u notariusza po ojcu? Czy musi czekać na jakieś wezwanie na sprawę spadkową? Jak odrzucić spadek w imieniu naszej 5-letniej córki? Jak to zrobić przez pełnomocników, bo mieszkamy za granicą?

Opieka nad mamą a zachowek od obdarowanego

W 2016 r. zmarła mama, nie zostawiając testamentu. Zostało po niej tylko mieszkanie, które mama aktem darowizny około 18 lat temu darowała wnuczce (córce mojej siostry). Czy nam, dzieciom przysługuje zachowek? Mama darowała mieszkanie wnuczce, licząc na jej pomoc i opiekę na starość. A tymczasem opiekowała się nią tylko druga moja siostra i nie było jej lekko, bo mama przez ostatnie lata bardzo chorowała i siostra dochowała ją do końca. Jeżeli by się coś nam należało, przekazałbym swoją część siostrze, która na to po prostu zasłużyła.

Prawo dzieci do domu rodziców po śmierci matki

Moja mam zmarła 3 lata temu. Ojciec poznał dwa miesiące po jej śmierci nową kobietę, a po 5 miesiącach ta kobieta z nim zamieszkała. Jest nas 4 rodzeństwa. Ja mieszkam za granicą, ale nadal jestem zameldowana w Polsce w domu rodziców. Ojciec twierdzi, że to jest jego krwawica i że nie mamy żadnego prawa do tego domu. Zabrał również moje łóżko i oddal dziecku tej nowej kobiety. Czy dom rodziców po śmierci matki rzeczywiście należy tylko do ojca? Co mogę z tym z robić?

Depozyt zmarłego w DPS ojca

Moi rodzice byli rozwiedzeni. Ojciec zmarł w 2014 r. Od 1998 r. przebywał w DPS. Przez cały ten okres ojciec otrzymywał zasiłek, z którego nie korzystał z powodów zdrowotnych. Zasiłek ten był składowany w depozycie DPS. Po śmierci ojca sporządzono spis inwentarza. Od pracownika działu socjalnego uzyskałem informację, że ojciec był przyjęty na starych zasadach i organ samorządowy nie dokonywał opłat zastępczych za jego pobyt w domu opieki. Czy depozyt w DPS podlega zajęciu przez wierzycieli ojca?Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »