Odrzucenie spadku po siostrze, kolejność odrzucenia i terminy

• Data: 2023-11-27 • Autor: Iryna Kowalczuk

Dziedziczenie długów to niekomfortowa sytuacja, dlatego wielu spadkobierców decyduje się na odrzucenie takiego kłopotliwego spadku. Często jednak nie wiemy, w którym momencie możliwe jest odrzucenie spadku po siostrze. Dlatego warto znać kolejność dziedziczenia. Wyjaśnimy te kwestie w oparciu o sytuację pana Tomasza, który niedawno stracił siostrę:

Chciałbym odrzucić spadek po zmarłej siostrze. Czy muszę czekać, aż ojciec odrzuci spadek? Czy jest jakaś zależność? Moja matka nie żyje już od dawna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odrzucenie spadku po siostrze, kolejność odrzucenia i terminy

Kolejność odrzucania spadku przez najbliższą rodzinę

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku, i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności.

Zatem w pierwszej kolejności spadek po zmarłej powinni odrzucić (o ile oczywiście żyją): jej małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo zmarłej oraz dzieci rodzeństwa. Gdy tego dokonają, spadek przechodzi na dziadków i zstępnych dziadków, czyli wujostwo i stryjostwo zmarłej, a dalej na i ich dzieci, czyli rodzeństwo cioteczne i stryjeczne zmarłej.

Tak więc w pierwszej kolejności, w terminie 6 miesięcy od chwili śmierci zmarłej spadek po niej powinni odrzucić jej dzieci i mąż.

Następnie Pana ojciec, a dopiero później rodzeństwo. Jeżeli zmarła nie miała męża ani dzieci, to w pierwszej kolejności spadek powinien odrzucić Pana ojciec. Ma on na to 6 miesięcy od chwili śmierci Pana siostry. Następnie po ojcu Pan ma kolejne 6 miesięcy (od dnia odrzucenia spadku przez ojca) na odrzucenie spadku po siostrze w imieniu własnym.

Zobacz również: Czy siostra dziedziczy długi po bracie?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku

Jak stanowi art. 640 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: „Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do sądu spadku [ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy]”. Zatem stosowne oświadczenie o odrzucenie spadku można złożyć u dowolnego notariusza lub w sądzie.

Jeżeli ma Pan dzieci, to mają one kolejne 6 miesięcy na odrzucenie spadku od dnia, w którym Pan spadek odrzucił. Dorosłe dzieci odrzucają spadek przed sądem lub u notariusza. W imieniu dzieci małoletnich Pan, jako ich opiekun prawny, odrzuca spadek po uzyskaniu wcześniej zgody sądu rodzinnego.

Zobacz również: Spadek po bezdzietnej ciotce

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1
Pan Marcin niedawno pochował brata. Był to bezdzietny kawaler, który pozostawił po sobie spore długi. Pan Marcin chce uniknąć kłopotów, okazuje się jednak, że najpierw jego rodzice muszą odrzucić spadek po siostrze. Dopiero po nich nastanie jego kolejność.

 

Przykład 2
Pani Maria zastanawia się, do którego pokolenia dziedziczy się długi. Dwa miesiące temu zmarł jej brat. Spadek, ponieważ był właściwie samymi długami, odrzuciły już jego dzieci oraz żona. Teraz to samo chce zrobić matka (ojciec nie żyje). Okazuje się, że dopiero po niej takie oświadczenie może złożyć pani Maria. Co więcej, musi też później dokonać tego w imieniu swoich nieletnich dzieci.

Podsumowanie

Sytuacje rodzinne bywają bardzo zagmatwane. Już wyjściowo trudność stanowi fakt, że umiera dana osoba i pozostawia po sobie długi. To jednak, kto po niej dziedziczy, ustala kolejność z Kodeksu cywilnego.

Oferta porad prawnych

Jeśli mierzysz się z podobnym problemem lub innym związanym z prawem, najlepszą opcją jest zasięgnięcie spersonalizowanej porady prawnej. Nasz serwis feruje profesjonalne usługi doświadczonych prawników.

Przekonaj się, że da się rozwiązać Twoją sytuację. Wypełnij formularz zadawania pytania już teraz.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »