Dziedziczenie długów po ojczymie

Moja mama żyła w związku cywilnym z ojczymem (nie miał praw rodzicielskich w stosunku do mnie). Ojczym był zadłużony na ok. 80 tys. zł, zmarł w tym roku. Czy po jego śmierci dziedziczę jakieś długi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie długów po ojczymie

Dziedziczenie po ojczymie

Wszystko zależy od tego, czy był Pan przysposobiony przez ojczyma. Jeśli nie – nie dziedziczy Pan po zmarłym.

Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi. Również dzieci przysposobionego traktuje się tak samo, jak zstępnych przysposabiającego. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców.

W innym wypadku – jeśli mama ma ślub cywilny z ojczymem – ona będzie dziedziczyć po nim długi.

Zgodnie z art. 931. Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

Dziedziczenie przez pasierba

Zgodnie z art. 934(1) K.c. – w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku. Należy przez to rozumieć, że pasierb będzie dziedziczył tylko i wyłączenie wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie następujące dwa warunki:

  1. spadkodawca zmarł, nie pozostawiając spadkobierców w postaci małżonka, zstępnych (czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd.), rodziców, rodzeństwa oraz dziadków i ich zstępnych (czyli pradziadków, prapradziadków itd.),
  2. nie żyje oboje rodziców biologicznych pasierba.

Jeśli zaś zmarłaby Pana mama, wstępuje Pan w jej miejsce jako jej spadkobierca, a to, co przypadłoby jej w spadku po mężu – w tym dług – przypadnie Panu. Warto więc w terminie 6 miesięcy zadbać o ewentualne odrzucenie spadku. Lub jeśli przyjmie Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza – będzie Pan odpowiedzialny za długi do wartości masy dodatniej spadku.

Odpowiadając zaś dosłownie na postawione pytanie: dopóki mama żyje, Pan nie dziedziczy po ojczymie – przyjmuję, że przysposobienia nie było. Jeśli mama odrzuci spadek po nim, Pan także powinien złożyć stosowne oświadczenie. Choćby z ostrożności – jeśli doszło do przysposobienia.

Zasadniczo bowiem Pan jako pasierb nie będzie spadkobiercą, jeśli Pana mama spadek odrzuci lub z innej przyczyny nie może być spadkobiercą. Zgodnie z przepisami jedyną podstawą dziedziczenia przez pasierba jest śmierć obojga rodziców biologicznych pasierba a nie traktowanie jak zmarłego na potrzeby postępowania spadkowego.

Zobacz również: Czy pasierb dziedziczy po ojczymie?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »