Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie długów po ojczymie

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-26

Moja mama żyła w związku cywilnym z ojczymem (nie miał praw rodzicielskich w stosunku do mnie). Ojczym był zadłużony na ok. 80 tys. zł, zmarł w tym roku. Czy po jego śmierci dziedziczę jakieś długi?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Wszystko zależy od tego, czy był Pan przysposobiony przez ojczyma. Jeśli nie – nie dziedziczy Pan po zmarłym.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi. Również dzieci przysposobionego traktuje się tak samo, jak zstępnych przysposabiającego. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców.

W innym wypadku – jeśli mama ma ślub cywilny z ojczymem – ona będzie dziedziczyć po nim długi.

Zgodnie z art. 931. Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

Zgodnie z art. 934(1) K.c. – w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku. Należy przez to rozumieć, że pasierb będzie dziedziczył tylko i wyłączenie wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie następujące dwa warunki:

  1. spadkodawca zmarł, nie pozostawiając spadkobierców w postaci małżonka, zstępnych (czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd.), rodziców, rodzeństwa oraz dziadków i ich zstępnych (czyli pradziadków, prapradziadków itd.),
  2. nie żyje oboje rodziców biologicznych pasierba.

Jeśli zaś zmarłaby Pana mama, wstępuje Pan w jej miejsce jako jej spadkobierca, a to, co przypadłoby jej w spadku po mężu – w tym dług – przypadnie Panu. Warto więc w terminie 6 miesięcy zadbać o ewentualne odrzucenie spadku. Lub jeśli przyjmie Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza – będzie Pan odpowiedzialny za długi do wartości masy dodatniej spadku.

Odpowiadając zaś dosłownie na postawione pytanie: dopóki mama żyje, Pan nie dziedziczy po ojczymie – przyjmuję, że przysposobienia nie było. Jeśli mama odrzuci spadek po nim, Pan także powinien złożyć stosowne oświadczenie. Choćby z ostrożności – jeśli doszło do przysposobienia.

Zasadniczo bowiem Pan jako pasierb nie będzie spadkobiercą, jeśli Pana mama spadek odrzuci lub z innej przyczyny nie może być spadkobiercą. Zgodnie z przepisami jedyną podstawą dziedziczenia przez pasierba jest śmierć obojga rodziców biologicznych pasierba a nie traktowanie jak zmarłego na potrzeby postępowania spadkowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy wierzyciel może wystąpić do sądu o przeprowadzenie postępowania spadkowego?

Moja żona była ze zmarłym mężem współwłaścicielką części domu (reszta należy do jej rodziców). Z powodu kłopotów finansowych kilka lat temu...

Długi zmarłej matki a mieszkanie przepisane ze służebnością

Zmarła moja mama. Wiem, że miała długi (kredyty chwilówki). Mieszkanie w 2004 r. umową notarialną mama przepisała na mnie z obowiązkiem...

Przekazanie spadku a odpowiedzialność za niespłacony kredyt

W 2012 r. przyjęłam wprost spadek po moim zmarłym tacie. W 2014 r. przekazałam swój spadek przez wspólne zgodne zniesienie własności mojemu bratu. Tata...

Nierozliczone długi z ojcem a przyjęcie spadku

Kilka miesięcy mój ojciec odebrał sobie życie. Mieliśmy nierozliczone długi, bo wcześniej sprzedał moją działkę w Polsce, nie rozliczywszy się ze...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »