Niezgłoszenie spadku po ojcu do urzędu skarbowego

• Data: 2023-10-27 • Autor: Marcin Sądej

Mój tata zmarł 11 lat temu, jedynym spadkiem jest mieszkanie lokatorskie własnościowe, w którym nadal mieszka moja mama. Jestem jedynaczką i nie mamy innych osób mogących dziedziczyć po tacie. Nie zgłaszaliśmy do urzędu skarbowego faktu nabycia spadku, gdyż nie wiedziałyśmy o takiej konieczności. Czy w chwili obecnej jest jakaś możliwość uniknięcia podatku od spadku? Czy powinnyśmy teraz zgłosić się do urzędu, czy lepiej, jak mama przepisze całość mieszkania na mnie lub na moje dzieci?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niezgłoszenie spadku po ojcu do urzędu skarbowego

Zgłoszenie nabyci spadku do urzędu skarbowego

Obowiązek rozliczenia nabytego spadku jest niezależny od dalszego rozporządzania przedmiotem spadku. Oznacza to, że nawet w przypadku przepisania mieszkania na inną osobę, sprzedaży takiego mieszkania lub darowizny nadal konieczne będzie rozliczenie podatku z tytułu nabycia spadku po zmarłym ojcu.

W zakresie podatku wskazać należy, że co do zasady nabycie spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jednakże art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje całkowite zwolnienie w przypadku nabycia majątku od najbliższej rodziny. Całkowite zwolnienie z podatku od spadków występuje w przypadku zgłoszenia faktu nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przy pomocy druku SD-Z2.

Zobacz również: Jakie kara za niezgłoszenie nabycia spadku?

Termin na złożenie zeznania SD-Z2

Powyższe zasady stosuje się do osób zmarłych po 2007 roku. Jeżeli zatem było wydane postanowienie sądu o nabyciu spadku, należy ustalić, czy upłynął termin 6-miesięczny na złożenie zeznania SD-Z2 od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu. Jeżeli takiego dokumentu nie ma, należy udać się do sądu i założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku.

Inaczej przedstawia się sprawa, jeśli termin na złożenie dokumentu SD-Z2 upłynął. W takim wypadku nie ma możliwości zwolnienia z całości podatku. Inny jest również dokument, który należy przedłożyć do urzędu skarbowego – SD-3. W tym przypadku można jednak zastosować zwolnienie z podatku określane jako ulga mieszkaniowa. Ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

    od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku; od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Podstawowym warunkiem tego zwolnienia jest nieposiadanie innej nieruchomości mieszkalnej oraz zameldowanie i faktyczne zamieszkiwanie w nabytym w spadku mieszkaniu przez 5 lat, licząc od dnia złożenia dokumenty SD-3.

Zobacz również: Rozliczenie PIT za zmarłego rodzica

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady zgłoszenia spadku po terminie

Przykład 1

Panu Andrzejowi zmarł 2 lat temu dziadek, a rodzina zaniedbała obowiązek zgłoszenia spadku do urzędu skarbowego. Pan Andrzej po kilku latach zrozumiał, że zaniedbując ten obowiązek, naraził się na potencjalne konsekwencje podatkowe. Postanowił działać i zgłosić nabycie spadku po terminie. Mimo przekroczenia 6-miesięcznego okresu udało mu się skorzystać z ulgi mieszkaniowej i zminimalizować podatek od spadku poprzez spełnienie wymagań dotyczących zamieszkania w nabytym mieszkaniu przez 5 lat oraz pozostałych warunków.

 

Przykład 2

Pan Michał odziedziczył jej mieszkanie po swojej mamie. Niestety, z powodu trudności rodzinnych i innych zobowiązań zapomniał o konieczności zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego. Po kilku latach przypomniał sobie o tym obowiązku. Zgłosił nabycie spadku na formularzu SD-3 i musiał zapłacić należny podatek.

Podsumowanie

Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego jest ważnym krokiem po śmierci bliskiej osoby. Termin na zgłoszenie wynosi 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Opóźnienie w zgłoszeniu może prowadzić do konieczności zapłaty podatku od spadku, ale istnieją pewne ulgi, które pozwalają zminimalizować to obciążenie. Warto więc przede wszystkim być terminowym, ale także mieć świadomość możliwości skorzystania w niektórych sytuacjach z ulgi mieszkaniowej.

Pomoc prawna w sprawie zgłoszenia spadku

Jeśli znajdujesz się w sytuacji podobnej do tych opisanych przykładów lub masz pytania dotyczące zgłoszenia spadku po śmierci bliskiej osoby, jesteśmy gotowi pomóc. Nasi doświadczeni prawnicy służą wsparciem i poradą prawną. Jeżeli chcesz skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »