Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po ojcu i niezgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-02-28

Mój tata zmarł w kwietniu 2007 r., jedynym spadkiem jest mieszkanie lokatorskie własnościowe, w którym nadal mieszka moja mama. Jestem jedynaczką i nie mamy innych osób mogących dziedziczyć po tacie. Nie zgłaszaliśmy do US faktu nabycia spadku, gdyż nie wiedziałyśmy o takiej konieczności. Czy w chwili obecnej jest jakaś możliwość uniknięcia podatku od spadku? Czy powinnyśmy teraz zgłosić się do urzędu, czy lepiej, jak mama przepisze całość mieszkania na mnie lub na moje dzieci?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Obowiązek rozliczenia nabytego spadku jest niezależny od dalszego rozporządzania przedmiotem spadku. Oznacza to, że nawet w przypadku przepisania mieszkania na inną osobę, sprzedaży takiego mieszkania lub darowizny nadal konieczne będzie rozliczenie podatku z tytułu nabycia spadku po zmarłym ojcu.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W zakresie podatku wskazać należy, że co do zasady nabycie spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jednakże art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje całkowite zwolnienie w przypadku nabycia majątku od najbliższej rodziny. Całkowite zwolnienie z podatku od spadków występuje w przypadku zgłoszenia faktu nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przy pomocy druku SD-Z2.

Powyższe zasady stosuje się do osób zmarłych po 01.01.2007 r. Jeżeli zatem było wydane postanowienie sądu o nabyciu spadku, należy ustalić, czy upłynął termin 6-miesięczny na złożenie zeznania SD-Z2 od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu. Jeżeli takiego dokumentu nie ma, należy udać się do sądu i założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku.

Inaczej przedstawia się sprawa, jeśli termin na złożenie dokumentu SD-Z2 upłynął. W takim wypadku nie ma możliwości zwolnienia z całości podatku. Inny jest również dokument, który należy przedłożyć do urzędu skarbowego – SD-3. W tym przypadku można jednak zastosować zwolnienie z podatku określane jako ulga mieszkaniowa.  Ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  • będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

    od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku; od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Podstawowym warunkiem tego zwolnienia jest nieposiadanie innej nieruchomości mieszkalnej oraz zameldowanie i faktyczne zamieszkiwanie w nabytym w spadku mieszkaniu przez 5 lat, licząc od dnia złożenia dokumenty SD-3.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odnalezienie dyspozycji 2 lata po śmierci ojca

Mój ojciec zmarł 2 lata temu. 2 maja sprzątałam ostatecznie jego dom przed sprzedażą i przypadkiem znalazłam dyspozycję na wypadek śmierci –...

Jak uciec od podatków spadkowych?

Jestem właścicielem 1/2 domu po zmarłych rodzicach. Matka zmarła w 1992 r., a ojciec w 2000. Sprawa sądowa przyznająca mi 1/2 domu odbyła się...

Podatek od sprzedaży działki odziedziczonej po rodzicach

Odziedziczyłam spadek po rodzicach – mama zmarła 1998, tata 2009 r. Postanowieniem sądu z 2010 roku stałam się współwłaścicielką wraz...

Nieujęcie całego spadku w zeznaniu SD-3

Przed 2 laty w testamencie otrzymałam po mamie wszystko, co posiadała. Było to mieszkanie i również ogród działkowy. U notariusza zapomniałam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »