Obecność na rozprawie o nabycie spadku

• Autor: Marek Gola

Ojciec zmarł, nie pozostawiając testamentu, a matka zmarła, zapisując w testamencie mieszkanie wnukom. Mam jednego brata. Jeden wnuk jest moim synem, pozostali to dzieci brata. Brat założył sprawę o nabycie spadku w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania naszej matki, a następnie przeniósł sprawę do innego miasta (tam, gdzie teraz mieszka). Z sądu otrzymałem zawiadomienie o przeniesieniu sprawy. Czy po otrzymaniu wezwania z sądu musimy z synem stawić się na rozprawę osobiście? To dość daleko od naszego miejsca zamieszkania.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obecność na rozprawie o nabycie spadku

Uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że zmarł Pana ojciec, który nie pozostawił po sobie testamentu. Pana mama zmarła, ale rozporządziła na wypadek śmierci swoim majątkiem w ten sposób, że zapisała go wnukom (jeden jest Pańskim synem, pozostali to dzieci Pańskiego brata). Na wniosek brata toczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mamie. Sprawa została przeniesiona do innego miasta (na wniosek brata). Zastanawia się Pan, czy musi się wraz z synem stawić osobiście.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po Pana matce jest Pan, Pana syn, Pański brat i jego dzieci. Otrzymując odpis postanowienia w sprawie o stwierdzeniu nabycia spadku po Pańskiej matce w przedmiocie przeniesienia sprawy winien Pan otrzymać wspólnie z synem (każdy z osobna) odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po Pańskiej matce.

Odpis wniosku, który ma być Panom doręczony winien nadto zawierać co najmniej testament, na mocy którego Pana syn ma nabyć spadek po babci (Pańskiej matce) oraz odpis skrócony aktu zgonu babci. Treść tegoż wniosku jest dla sądu wiążąca, w ten sposób, iż otrzymując odpis wniosku macie Panowie prawo złożyć w sądzie odpowiedź na wniosek, w którym ustosunkujecie się do treści tegoż wniosku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy obecność na rozprawie spadkowej jest wymagana albo wskazana?

Jeżeli z jakimś stwierdzeniem się Panowie nie zgadzają, wówczas macie prawo domagać się stwierdzenia nabycia spadku na podstawie innych twierdzeń, aniżeli domaga się tego Pański brat. Wówczas jednak musicie wskazać na dowody, które przemawiają za Waszym stanowiskiem.

Jeżeli zgadzacie się z treścią wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, wówczas możecie ograniczyć się jedynie do udzielenia odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z jednoczesnym wskazaniem, iż na posiedzenie wyznaczone w sprawie nie stawicie się Panowie z uwagi na odległość pomiędzy siedzibą sądu, a Panów miejscem zamieszkania.

Nieobecność jest możliwa wówczas, jeżeli ma Pan zaufanie do brata i doskonale Pan zdaje sobie sprawę, że brat nie będzie chciał podważać testamentu Panów matki. Jeżeli występują jakieś wątpliwości w tym zakresie zasadnym jest stawiennictwo osobiste lub co najmniej przez pełnomocnika.

Reasumując, Panów obecność co do zasady nie jest wymagana. To od Pana relacji z bratem zależy, czy Pana stawiennictwo jest zasadne, czy też nie.

Zobacz również: Niestawiennictwo uczestnika na rozprawie spadkowej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »