Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy kredyt obniża wartość domu w sporze o zachowek?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-06-05

Kto wycenia wartość domu w sporze o zachowek? Co się dzieje, jeśli dom jest na kredyt i część została jeszcze do spłacenia? Czy to obniża wartość domu?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata
Konkretnie, rzeczowo i na temat
Tomasz, chemik, 46 lat
Dziękuję, b. fachowa i wyczerpująca odpowiedz nie rozczarowałam się obsługą choć miałam wątpliwości.
Katarzyna, 40 lat
500% OK!!!
Rafał
 Możliwość uzyskania rzetelnej informacji z domu
Krzysztof, 54 lata
Szybki kontakt z prawnikiem, rzeczowa porada, ludzkie podejście do sprawy. Tacy powinni być prawnicy.
Krzysztof
Jestem bardzo zadowolona z pomocy pana Janusza Polanowskiego której mi udzielił wyczerpującej odpowiedzi.Polecam wszystkim
Wiola
Jak zwykle szybko i rzetelnie.
Joanna

Obliczenie wartości zachowku następuje w trzech etapach:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  1. Ustalenie ułamka zachowkowego, czyli czy jest to 1/2, czy też 2/3 należnego ustawowo udziału spadkowego. Jednak nie to stanowi problem – więc w poniższym jedynie ogólnie opisze ten etap.
  2. Obliczenie substratu – na tym się skupię maksymalnie, bo zgłoszony problem tegoż dotyczy.
  3. Obliczania zachowku polega na pomnożeniu wyników uzyskanych w wyniku wcześniejszych obliczeń. Ich iloczyn stanowi wartość zachowku.

Etap pierwszy to ustalenie ułamka zachowkowego. Jest to iloczyn dwóch ułamków. Jednym z nich jest udział spadkowy stanowiący podstawę do obliczenia zachowku, drugim – 1/2 lub 2/3 . Zgodnie z art. 991 § 1 ułamek zachowkowy stanowi połowę udziału spadkowego, o którym mowa wyżej. Gdyby jednak uprawniony do zachowku był w chwili otwarcia spadku (bo wtedy powstaje roszczenie o zachowek) trwale niezdolny do pracy lub był małoletni, to ułamek zachowkowy jest wyższy i stanowi nie połowę, ale 2/3 udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczenia zachowku. Jednak nie o to w pytaniu chodzi – choć nie sposób w wyjaśnieniach pominąć tych istnych ustaleń wyjściowych, zanim przejdzie się do wartości samego spadku.

Etap drugi to obliczenie substratu zachowku. I tak jak udział spadkowy stanowiący podstawę do obliczenia zachowku nie musi być równy udziałowi spadkowemu, który przypadłby uprawnionemu w razie dziedziczenia z ustawy, tak substrat zachowku nie musi być równy czystej wartości spadku. Czysta wartość spadku + doliczalne darowizny i zapisy windykacyjne = substrat zachowku.

Czysta wartość spadku obejmuje wszystkie aktywa, które wchodzą w skład spadku (zob. art. 922 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego) pomniejszone o „zwykłe” długi spadkowe, tj. długi wymienione w art. 922 § 1 i 3, z wyłączeniem długów z tytułu zachowków i zapisów zwykłych (art. 993).

Aktywa spadku plus „zwykłe” długi spadkowe = czysta wartość spadku.

Ów kredyt oczywiście został odziedziczony i będzie wchodził w skład spadku. Dlatego będzie on też brany pod uwagę przy ustaleniu wartości zachowku. Co do samej wyceny – jeżeli jest ona bezsporna – zainteresowane strony maja prawo same podać taką wartość i rozliczyć się w formie notarialnej. Generalnie sprawa o zachowek wcale nie musi trafiać do sądu. Jednakże gdy roszczenia którejkolwiek ze stron są nieadekwatne, np.: przy wartości spadku 800 000 zł ustawowo pominięty w testamencie dziedziczyłby 1/4, to jego kwota zachowkową wynosiłaby 100 000 zł, zaś ów uprawniony żądałby 150 000 zł, wówczas warto iść do sądu. W takiej spornej sytuacji biegły sadowy dokona wyceny majątku spadkowego, uwzględniając wszelkie aktywa i długi. Bo zachowek jest liczony od całości spadku, a nie jego wybranych substratów. Wyceny takie jednak są kosztowne i czas trwania sprawy spornej także nie daje się określić – stad zawsze lepiej jest dojść do porozumienia. Nie zalecam zamawiania prywatnych wycen, bo potem przed sadem w razie sporu mogą być one kwestionowane i raz jeszcze trzeba będzie płacić biegłemu sądowemu.

Aby obliczyć substrat zachowku do tak rozumianej czystej wartości spadku należy – zgodnie z art. 993 – doliczyć oprócz majątku spadkowego także ewentualne darowizny oraz zapisy windykacyjne. Chodzi o to, aby spadkodawca w drodze czynności inter vivos (darowizna) lub mortis causa (zapis windykacyjny) nie pozbawił uprawnionego zachowku lub nie ograniczył mu tego prawa. Generalnie doliczeniu do substratu zachowku podlegają wszystkie darowizny, które spadkodawca uczynił na rzecz jakiejkolwiek osoby, z włączeniami określonymi w art. 994.

Brak jest przepisu, który rozstrzygałby chwilę miarodajną dla ustalenia czystej wartości spadku. Sprawę tę wyjaśnił jednak Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 26 marca 1985 roku (sygn. akt III CZP 75/84, OSN 1985/10/147) – dla ustalenia wartości aktywów i pasywów spadku miarodajna jest także chwila ustalania zachowku, analogicznie jak w przypadkach uregulowanych wyraźnie w art. 995. W ten sposób, chociaż prawo do zachowku powstaje w chwili otwarcia spadku, to jego wartość automatycznie waloryzuje się do poziom cen z chwili ustalania jego wysokości.

Po ustaleniu ułamka zachowkowego i wartości – w trzecim etapie dokonuje się wyliczenia wartości zachowku, gdyż jest to roszczenie pieniężne nie o wydanie części majątku. W tym celu należy przemnożyć ustalony w pierwszym etapie ułamek przez wartość majątku spadkowego, wówczas otrzymamy kwotę zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pogorszenie sytuacji materialnej spadkobierców

W 1978 r. moja babcia wyszła za mąż drugi raz, dziadek miał już dzieci z poprzedniego małżeństwa. Dziadek miał mieszkanie spółdzielcze, do którego wprowadziła się moja babcia po śmierci pierwszej żony dziadka. Kilka lat temu dziadkowie wykupili to mieszkanie, stało się własnościowe. Później je sprzedali, a pieniądze wpłacili na konto. Obecnie mieszkają ze mną w domu. Synom z pierwszego związku dziadka (a więc przyszłym spadkobiercom) pogorszyła się sytuacja materialna, żądają od dziadka zwrotu części pieniędzy, która należy im się rzekomo po zmarłej matce. Czy mają rację? Czy mogą się w przyszłości, po śmierci dziadków, domagać czegoś ode mnie albo od moich rodziców?

Osoby uprawnione do zachowku

Mój brat zmarł dwa miesiące temu. Był rozwiedziony, nie miał dzieci. Pozostawił testament w formie aktu notarialnego, w którym oświadcza, że do całości spadku powołuje byłą żonę. Czy jako jedyna najbliższa krewna (rodzice już nie żyją) mam prawo do zachowku?

Zachowek – czyli jak otrzymać należny nam spadek?

Trzy lata temu wraz z mamą i siostrą sprzedaliśmy mieszkanie, którego byliśmy współwłaścicielami. Siostra swoją część zabrała, ja natomiast zostawiłem gotówkę mamie, aby starczyło jej na zakup mniejszego mieszkania. Mama kupiła mieszkanie na siebie, a potem przekazała mi 50% aktem darowizny. Opiekuję się mamą, dopłacam do rachunków, natomiast siostry nic nie interesuje. Co więcej, zachowuje się niepoważnie – pożyczyła ode mnie okrągłą sumę na zakup własnego mieszkania i chyba nie ma zamiaru oddać. Pewnie nie prędko zobaczę swoje pieniądze, a co gorsza – będę ją musiał jeszcze w przyszłości spłacić ze spadku po mamie. Tego właśnie się obawiam, że siostra bez skrupułów upomni się o zachowek, chociaż wie, jaki był mój udział finansowy w zakupie mieszkania dla mamy. Chciałbym się przed tym zabezpieczyć. Czy jeżeli mama przekaże mi swój udział w mieszkaniu (50%), siostra będzie miała prawo do zachowku?

Darowizna od teściów a zachowek

Ponad dziesięć lat temu rodzice żony zapisali nam notarialnie działkę z domem, zastrzegając sobie służebność. Rodzice żyją. Czy rodzeństwo żony ma prawo do zachowku? Teraz chcemy zapisać ten sam dom naszej córce. Czy po tym zapisie rodzeństwo żony nadal będzie miało prawo do zachowku?

Brak spadku a roszczenie o zachowek

Mam dwoje rodzeństwa. Młodszy brat otrzymał za życia rodziców dom, a krótko przed ich śmiercią także działkę. Rodzice zmarli w zeszłym roku, ja i siostra nie dostałyśmy nic. Po rodzicach nie został już żaden spadek. Czy należy się jednak mi i siostrze jakiś zachowek od brata, który otrzymał darowizny? Czy warto zakładać sprawę spadkową, jeśli najprawdopodobniej nic już nie ma do dzielenia, a są darowizny? Jeżeli ją założymy, to czy należy nam się zachowek?  Czy np. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza uchroni nas od ewentualnych długów, a uprawni nas do otrzymania zachowku?  Czy wartość rzeczy wliczanych do zachowku liczy się z dniem podpisania darowizny i czy jest to wartość rynkowa, czy taka, jaka jest na umowie? Jeśli by ten zachowek nam przysługiwał, to jaki procent płacimy na rozprawie i czy płacimy od całej wartości tej nieruchomości i gruntów, czy od tej części, która należałaby się nam w formie zachowku już po podziale i czy jest to płatne z góry, czy po rozprawie?

Ustanowienie bratanka jedynym spadkobiercą

Wujek przepisał mi (czyli bratankowi) w testamencie swój dom, czyniąc mnie jedynym spadkobiercą. Wydziedziczył swoje córki, z którymi od lat nie miał kontaktu. Obie mają jednak dzieci (niepełnoletnie i pełnoletnie). Jak obliczyć należny im zachowek? Sąd uznał testament, ale podkreślił też winę wuja w zerwaniu kontaktu z córkami. Czy wydziedziczenie może okazać się nieskuteczne?

Rozliczenia między rodzeństwem po śmierci rodziców

W 1999 r. rodzice podarowali mi dom w zamian za dożywotnią służebność. W domu od lat z mężem dokonujemy remontów i modernizacji. Mam brata, któremu rodzice pomogli finansowo przy budowie jego nieruchomości. Czy bratu należy się zachowek? W jakiej kwocie i kiedy? Czy mogę się uchronić przed takim roszczeniem, przepisując dom na moją córkę?

Czy należy się zachowek od testamentu i darowizny?

Babcia zmarła w 1995 r., ale dwa lata wcześniej przekazała mi część posiadanego majątku w drodze darowizny. Pozostałą część zapisała mi w testamencie. W 2012 r. sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przeze mnie po babci. Obecnie* córka babci (czyli moja ciocia) upomina się o zachowek. Czy jej się należy, a jeśli tak, czy należy się od całości czy od testamentu?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »