Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez nienarodzone dziecko

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2020-06-01

Trzy tygodnie temu zmarł mój brat, jego partnerka jest w ciąży. Brat miał nieruchomość, którą dostał od rodziców (rodzice żyją) – była to darowizna. Partnerka brata nie jest zameldowana w tej nieruchomości. Nie wiemy, jak załatwić sprawę spadkową po bracie. Czy dochodzi do dziedziczenia przez nienarodzone dziecko? Co z obciążeniami finansowymi po bracie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie przez nienarodzone dziecko

Kolejność dziedziczenia po zmarłym bracie

Jeżeli Pani brat nie pozostawił testamentu, w którym wskazał, kto konkretnie ma po nim dziedziczyć, to zasady dziedziczenia są następujące: według art. 93 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy) w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

W przypadku braku dzieci (zstępnych) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W sytuacji braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Te reguły dotyczą jedynie sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. W przeciwnym wypadku dziedziczenie następuje zgodnie z treścią rozrządzenia testamentowego.

Dziedziczenie przez nienarodzone dziecko

Jak zatem wynika z powyższego, partnerka (konkubina) Pani brata nie będzie po nim dziedziczyła, jednakże, jak Pani napisała, była ona w ciąży jeszcze przed śmiercią Pani brata. Zatem w tej sytuacji mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem nasciturusa, czyli dziecka poczętego przed śmiercią jego ojca, pod warunkiem że dziecko to urodzi się żywe.

Art. 927 § 2 K.c. stanowi, iż dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Zatem pod warunkiem, że dziecko Pani brata urodzi się żywe i Pani brat faktycznie jest jego ojcem, to będzie ono jako jedyne dziedziczyło cały spadek po Pani bracie. W tej sytuacji ani Pani, ani nikomu innemu nic ze spadku po Pani bracie nie będzie się należało. Zatem w tej sytuacji nie musi się Pani martwić o to, co wchodzi w skład spadku po Pani bracie, bowiem niczego Pani po nim nie odziedziczy.

Obciążenia spadku a brak spadkobiercy

Aktualnie nie ma ustalonego spadkobiercy, bowiem dopiero po urodzeniu dziecka będzie ustalane jego ojcostwo. Co do zasady jest tak, że wszelkie opłaty za odziedziczony majątek ponosi spadkobierca. Aktualnie spadkobierca nie został ustalony, tak więc teoretycznie nikt nie jest zobowiązany do płacenia czegokolwiek po zmarłym. Jeżeli zgłosiłby się jakiś wierzyciel z powodu niepłacenia rachunków czy też opłat, to i tak musi on udowodnić, kto jest spadkobiercą zmarłego, aby móc ściągnąć od tej osoby zaległe kwoty pieniędzy.

Jednakże nie radziłabym mimo wszystko niepłacenia za majątek brata (ruchomości i nieruchomości), aby nie narażać się np. na odłączenie prądu, gazu, wody itp. Tak więc aktualnie osoby, które mieszkają w nieruchomości brata, powinny za nią płacić. Tak samo osoby, które korzystają z samochodu itp. Dopiero gdy zostanie ustalone ojcostwo i faktycznie okaże się, że dziecko było Pani brata, to osoby, które płaciły za spadkobiercę brata różne opłaty, będą miały do tego spadkobiercy (w tym przypadku do matki dziecka) roszczenie o zwrot poniesionych nakładów na nie swoją własność. Tak więc teraz, dopóki nie zostanie stwierdzone ojcostwo i przeprowadzona sprawa spadkowa, radziłabym porozumieć się z partnerką Pani brata co do kwestii opłat za jego ruchomości, nieruchomości i inne zobowiązania finansowe. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Co należy do długów spadkowych?

Niedawno zmarł mój ojciec, który pozostawił w spadku gospodarstwo rolne. Spadkobiercy to ja i moja siostra. Siostra chce złożyć do sądu wniosek...

 

Dokonanie działu spadku nieruchomości rolnej

Przed trzema miesiącami odbyła się sprawa spadkowa, gdzie w spadku otrzymałem 1/4 gospodarstwa rolnego (pole orne, budynek mieszkalny, maszyny). Kiedy...

 

Wpisanie nabycia spadku do księgi wieczystej

Wpisanie nabycia spadku do księgi wieczystej

Jest nas trzy siostry; po rodzicach odziedziczyłyśmy dom z dużą działką. Najpierw zmarła mama i ojciec prawdopodobnie uregulował sprawy spadkowe...

Wybór rodziców w sprawie przepisania domu

Ja i moje rodzeństwo to 8 osób. Rodzice mieli przekazać mi i jednemu z braci swój dom – miało im to zapewnić im opiekę na stare lata....

 

Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej

Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej

Mam pytanie odnośnie prawa spadkowego oraz ewentualnego zabezpieczenia majątku. Wraz z mężem mamy rozdzielność majątkową, a więc brak jest...

Wyłączenie z dziedziczenia z powodu rozbicia małżeństwa

Wyłączenie z dziedziczenia z powodu rozbicia małżeństwa

Niedawno zmarł mój ojciec. Jestem jego synem z pierwszego małżeństwa. Ojciec ożenił się ponownie i ma z tego małżeństwa córkę. Ojciec...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »