Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy warto otrzymać spadek bezpośrednio?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-06-26

Mieszkam w Polsce, siostra ojca od 30 lat mieszka w Szwecji. Sporządziła testament i mam zapisane 25% jej majątku, który składa się z mieszkania. Po jej śmierci mieszkanie zostanie sprzedane. Jakie czekają mnie opłaty w Polsce i w Szwecji? Rodzina namawia mnie, bym prosiła o zmianę testamentu, żeby wszystko otrzymała siostrzenica, która potem się ze mną rozliczy. Podobno to pomoże uniknąć mi dużego podatku. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czy otrzyma Pani spadek bezpośrednio po ciotce, czy też od siostrzenicy, problem podatkowy jest w Polsce taki sam (w zależności, kogo nazywa Pani siostrzenicą, ewentualnie stawka podatku może być w Polsce inna). Jak wygląda sprawa opodatkowania w Szwecji – nie wyjaśnię, bowiem nie udzielamy wyjaśnień w sprawie szwedzkiego prawa wewnętrznego.

Przechodząc jednak do konkretów, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie obejmują podatku od spadków i darowizn. Nie inaczej jest w przypadku konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r., która również podatku spadkowego nie dotyczy. W Polsce opodatkowaniu podlega zarówno m.in. nabycie w drodze dziedziczenia, jak i darowizny. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – zasada domicylu). Zatem czy po ciotce, czy od siostrzenicy – i tak powstanie zobowiązanie podatkowe. Niektórzy wskazują, iż na postawie zapisów m.in. traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i orzecznictwa TSUE do podwójnego opodatkowania nie powinno dochodzić w sprawach spadkowych, uważam jednak, że teza taka nie jest słuszna, nie tylko ze względu na brak dostatecznie wyraźnego zakazu, ale i konstrukcję podstawy opodatkowania, zatem tezy takiej postawić nie można. Tym samym kraje miejsca zamieszkania spadkobiercy i spadkodawcy mogą pobrać podatki; zgodzę się jednak, że nie powinny stosować odmiennych zasad wyceny czy poboru podatku względem obywateli innych Państw UE.

W przypadku nabycia od rodzeństwa rodziców mamy do czynienia z nabyciem z tzw. II grupy pokrewieństwa, więc w Polsce podatek wyniesie (zakładając nadwyżkę podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną w II grupie, tj. 7276 zł) 7%, 9% lub 12% w zależności od wartości. Przy nadwyżce podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku ponad 20 556 zł zapłaci Pani 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ewentualny podatek zapłacony od nabycia w drodze dziedziczenia w Szwecji jest ciężarem spadku i pomniejszy podstawę opodatkowania. Będzie Pani obowiązana złożyć zeznanie SD-3 w terminie miesiąca terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, a ten powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku i ewentualnie odnawia, gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem z chwilą sporządzenia pisma, a jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Podobnie byłoby w przypadku darowizny od siostrzenicy (jeśli jest ona zstępną Pani rodzeństwa), jeśli siostrzenica nazywa Pani córkę cioci, to nie należy ona do II tylko do II grupy i darowizna od niej otrzymana podlegać będzie opodatkowaniu według wyższych stawek, tj. 12%, 16% i 20%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego w spadku

W 2005 r. zmarł mój tata, ja, mama i brat przyjęliśmy spadek (mieszkanie). W 2013 r. zmarła mama, spadek przypadł mi i bratu, mamy więc po...

Odnalezienie dyspozycji 2 lata po śmierci ojca

Mój ojciec zmarł 2 lata temu. 2 maja sprzątałam ostatecznie jego dom przed sprzedażą i przypadkiem znalazłam dyspozycję na wypadek śmierci –...

Czy mogę od razu podarować komuś mieszkanie otrzymane w testamencie?

Bliska osoba (mąż siostry mojego dziadka) zapisała mi w testamencie mieszkanie. Nie potrzebuję go, ponieważ mam własne. Czy po przyjęciu testamentu...

Zwolnienie z podatku, gdy środki przeznaczono na własne cele mieszkaniowe

Rok temu mąż wraz z bratem odziedziczył mieszkanie po śmieci rodziców. Mieszkanie sprzedaliśmy od razu i mąż uzyskał udział w kwocie 140...

Dziedziczenie wkładu z funduszu inwestycyjnego a podatek

Odziedziczyłam wkład w fundusz inwestycyjny zmarłej mamy; czy w przypadku sprzedaży jednostek przed upływem 5 lat zapłacę podatek od spadków...

Odwołanie w sprawie zgłoszenia nabycia spadku po terminie

Przed trzema tygodniami otrzymaliśmy pismo z sądu w sprawie nabycia spadku z datą zatwierdzenia 15 stycznia. Wysłaliśmy to pismo...

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy...

Sąd ustalił podział spadku - jakie druki złożyć do Urzędu Skarbowego?

Żona zmarła kilka miesięcy temu. Po zmarłej pozostało 3 spadkobierców (mąż i 2 córki). Sąd ustalił podział spadku w wysokości po 1/3 dla...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »