Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2014-04-14

Postanowieniem sądu odziedziczyłem połowę spadku po mojej matce, w którego skład wchodził wkład mieszkaniowy w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim. W tym mieszkaniu przebywa teraz jej mąż (mój ojczym), jest on członkiem spółdzielni. Jak mogę odzyskać należną mi część wkładu mieszkaniowego? Załączam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jak wynika z postanowienia, został Pan spadkobiercą po matce w 1/2. Oznacza to prawo do połowy majątku wchodzącego w skład masy spadkowej. Mieszkanie jest lokatorskie.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego co do zasady jest niezbywalne i nie przechodzi na spadkobierców. Dziedziczeniu na zasadach ogólnych podlega wkład mieszkaniowy (budowlany). Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje jednak, że z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi, czyli nie wygasa.

W Pana przypadku prawo do lokalu przysługiwało zapewne wspólnie Pańskiej matce i jej mężowi (wchodziło ono w skład majątku wspólnego małżeńskiego) i dlatego po śmierci matki przypadło ono jej mężowi.

Gdyby prawo do lokalu wchodziło w skład majątku osobistego Pańskiej matki, to jej mąż nie mógłby wykupić tego lokalu, ponieważ wcześniej osoby uprawnione powinny wskazać spółdzielni, której z nich przypadnie prawo do lokalu lub przysługuje roszczenie o członkostwo w spółdzielni.

Wkład mieszkaniowy (budowlany), podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Jeżeli więc lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców, to wówczas w skład spadku po matce wchodzi połowa wartości wkładu mieszkaniowego.

Powinien Pan wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, jakiej wartości był wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu w chwili śmierci matki (z ewentualną waloryzacją tego wkładu na dzień jej śmierci).

Następnie może Pan wystąpić do ojczyma z roszczeniem o zapłatę kwoty odpowiadającej 1/4 wartości wkładu mieszkaniowego, który odziedziczył Pan po matce.

Można to zrobić także umownie w drodze działu części spadku po matce, w wyniku którego wkład przypadnie mężowi matki w całości, a Pan otrzyma od niego stosowaną kwotę tytułem rozliczenia. Jeżeli mąż matki nie wypłaci Panu tej kwoty we wskazanym przez Pana terminie, wówczas pozostanie Panu droga postępowania sądowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »