Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sąd ustalił podział spadku - jakie druki złożyć do Urzędu Skarbowego?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-03-04

Żona zmarła kilka miesięcy temu. Po zmarłej pozostało 3 spadkobierców (mąż i 2 córki). Sąd ustalił podział spadku w wysokości po 1/3 dla każdego. Zgłoszenie do urzędu skarbowego nastąpi z chwilą otrzymania decyzji z sądu i uprawomocnieniu się wyroku. Jakie drugi złożyć do Urzędu Skarbowego oraz czy zapłacimy podatek od spadków?

Nabycie spadku stanowi czynność prawną która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W ustawie tej przewidziano jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 4a ustawy zwalnia się od podatku nabycie spadku po osobie zmarłej, będącej członkiem najbliższej rodziny, jeżeli spadkobiercy zgłoszą fakt nabycia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Zgłoszenia nabycia spadku należy dokonać na formularzu SD-Z2. Do formularza jako załącznika należy dołączyć: postanowienie sądu, kopie aktu własności nieruchomości, kopie dowodu rejestracyjnego samochodu, zaświadczenia z banku o stanie posiadanych środków pieniężnych na lokatach.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis mogą Państwo skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Spadek jest bowiem nabywany po członku najbliższej rodziny. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku – co zwykłe następuje po 21 dniach od rozprawy – każdy ze spadkobierców musi w terminie 6 miesięcy złożyć druk SD-Z2 do naczelnika urzędu skarbowego. Ważne jest, aby nie przekroczyć terminu 6 miesięcy, gdyż jest on nieprzywracalny. Każdy ze spadkobierców na złożonym druku SD-Z2 wykazuje 1/3 wartości nabytego majątku w spadku.

Podsumowując powyższe, jak najbardziej przysługuje Państwu całkowite zwolnienie od podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku po osobie zmarłej. Należy jednak pamiętać o konieczności złożenia przez każdego ze spadkobierców druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Nabycie spadku stanowi czynność prawną która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W ustawie tej przewidziano jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 4a ustawy zwalnia się od podatku nabycie spadku po osobie zmarłej, będącej członkiem najbliższej rodziny, jeżeli spadkobiercy zgłoszą fakt nabycia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Zgłoszenia nabycia spadku należy dokonać na formularzu SD-Z2. Do formularza jako załącznika należy dołączyć: postanowienie sądu, kopie aktu własności nieruchomości, kopie dowodu rejestracyjnego samochodu, zaświadczenia z banku o stanie posiadanych środków pieniężnych na lokatach.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis mogą Państwo skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Spadek jest bowiem nabywany po członku najbliższej rodziny. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku – co zwykłe następuje po 21 dniach od rozprawy – każdy ze spadkobierców musi w terminie 6 miesięcy złożyć druk SD-Z2 do naczelnika urzędu skarbowego. Ważne jest, aby nie przekroczyć terminu 6 miesięcy, gdyż jest on nieprzywracalny. Każdy ze spadkobierców na złożonym druku SD-Z2 wykazuje 1/3 wartości nabytego majątku w spadku.

Podsumowując powyższe, jak najbardziej przysługuje Państwu całkowite zwolnienie od podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku po osobie zmarłej. Należy jednak pamiętać o konieczności złożenia przez każdego ze spadkobierców druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Czy warto otrzymać spadek bezpośrednio?

Mieszkam w Polsce, siostra ojca od 30 lat mieszka w Szwecji. Sporządziła testament i mam zapisane 25% jej majątku, który składa się...

Należność spadkowa wypłacona przez komornika a obowiązek podatkowy

W tym miesiącu otrzymałam od komornika pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości spadkowej po mamie w wysokości odpowiadającej ilości moich...

Spadek po stryju i otrzymanie części spadku od drugiego spadkobiercy

Jestem jednym ze spadkobierców po zmarłym stryju, otrzymałem 1/4 spadku. Natomiast drugi stryj chce mi przekazać swoją część spadku (także 1/4). Jakie są...

Od kiedy liczony jest okres na zawiadomienie o spadku US - czy od daty śmierci, czy od podjęcia sprawy spadkowej?

W 2016 r. aktem poświadczenia dziedziczenia objęłam spadek (mieszkanie) po zmarłym w 1994 r. dziadku i babci zmarłej w 2016 r. Dziadek zostawił...

Podatki od odziedziczonych nieruchomości

Mieszkam w USA od 15 lat. 5 lat temu dostałam 1/3 połowy domu, domku letniskowego i hurtowni rodziców w spadku po śmierci mamy. Czy jestem teraz...

Zapłata podatku w imieniu zmarłej matki

Zapłata podatku w imieniu zmarłej matki

Dwa lata temu moja mama dostała w spadku po swojej mamie mieszkanie i niemal od razu je sprzedała. Nie został od tego odprowadzony podatek. Trzy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »