Jakie dokumenty złożyć do urzędu skarbowego po nabyciu spadku?

• Data: 2023-11-08 • Autor: Marcin Sądej

Pożegnanie bliskiej osoby jest zawsze bardzo trudnym momentem. Oprócz żałoby jednak rodzinę czekają jeszcze ważne sprawy formalne, do jakich należą kwestie spadkowe. Jeśli nie ma konfliktów, warto rozważyć proste przyjęcie spadku i podzielenie go między spadkobierców. Wiele osób jednak w tym momencie zadaje sobie pytanie, jakie dokumenty należy złożyć do urzędu skarbowego po otrzymaniu spadku. Podpowiadamy wszystkim spadkobiercom, odpowiadając na pytanie pana Antoniego, który zwrócił się do nas z następującą sprawą:

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jakie dokumenty złożyć do urzędu skarbowego po nabyciu spadku?

Żona zmarła kilka miesięcy temu. Po zmarłej pozostało 3 spadkobierców (ja – mąż i nasze 2 córki). Sąd ustalił podział spadku w wysokości po 1/3 dla każdego. Zgłoszenie do urzędu skarbowego nastąpi z chwilą otrzymania decyzji z sądu i uprawomocnieniu się wyroku. Jakie druki złożyć do urzędu skarbowego oraz czy zapłacimy podatek od spadków?

6 miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku

Nabycie spadku stanowi czynność prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W ustawie tej przewidziano jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 4a ustawy, zwalnia się od podatku nabycie spadku po osobie zmarłej, będącej członkiem najbliższej rodziny, jeżeli spadkobiercy zgłoszą fakt nabycia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Formularz SD-Z2 i całkowite zwolnienie z podatku

Zgłoszenie nabycia spadku należy dokonać na formularzu SD-Z2. Do formularza jako załączniki należy dołączyć: postanowienie sądu, kopie aktu własności nieruchomości, kopie dowodu rejestracyjnego samochodu, zaświadczenia z banku o stanie posiadanych środków pieniężnych na lokatach.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, mogą Państwo skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Spadek jest bowiem nabywany po członku najbliższej rodziny. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku – co zwykłe następuje po 21 dniach od rozprawy – każdy ze spadkobierców musi w terminie 6 miesięcy złożyć druk SD-Z2 do naczelnika urzędu skarbowego. Ważne jest, aby nie przekroczyć terminu 6 miesięcy, gdyż jest on nieprzywracalny. Każdy ze spadkobierców na złożonym druku SD-Z2 wykazuje 1/3 wartości nabytego majątku w spadku.

Podsumowując powyższe, jak najbardziej przysługuje Państwu całkowite zwolnienie od podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku po osobie zmarłej. Należy jednak pamiętać o konieczności złożenia przez każdego ze spadkobierców druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu. Złożenie dokumentów do urzędu skarbowego po otrzymaniu spadku jest bowiem bardzo ważne.

Zobacz również: Deklaracja o nabyciu spadku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1
Dwie siostry dziedziczą spadek po swojej matce po połowie, gdyż ojciec od dawna nie żyje. W skład spadku wchodzi samochód osobowy oraz mieszkanie własnościowe. Obie kobiety przeprowadziły już postępowanie spadkowe i stały się właścicielkami całego majątku po 1/2. Teraz muszą zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, dołączając do formularza SD-Z2 dokumenty: postanowienie sądu, kopie aktu własności nieruchomości, kopie dowodu rejestracyjnego samochodu. Mają na to 6 miesięcy.

 

Przykład 2
Pan Robert postanowieniem sądu stał się właścicielem działki po swoich rodziacach, podczas gdy jego siostry otrzymały po połowie rodzinny dom. Wszyscy zgadzają się z tą decyzją, bo o taki podział wnioskowali. Pan Artur musi złożyć w ciągu 6 miesięcy odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego po nabyciu spadku.

Podsumowanie

Otrzymanie postanowienia od nabycia spadku nie kończy – jak widać – formalności spadkowych. Spadkobiercy muszą pamiętać o obowiązku złożenia odpowiednich dokumentów do urzędu skarbowego. Jest to bardzo istotne, bo pozwala na uniknięcie konieczności płacenia podatków od spadków i darowizn – o ile sprawa dotyczy najbliższej rodziny.

Oferta porad prawnych

Jeśli i Ciebie dotyczy tematyka dziedziczenia albo jesteś w trakcie procesu spadkowego, warto dowiedzieć się, jakie dokumenty składa się do urzędu skarbowego po nabyciu spadku. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależna od danej sytuacji. Z tego względu doświadczony prawnik może szybko określić, w jakim terminie i jakie konkretnie załączniki należy złożyć do US.

Jeżeli chcesz skorzystać z porady prawnej w tym zakresie, już teraz opisz swój problem, korzystając z formularza zadawania pytania spod tego tekstu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »