Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Założenie sprawy o zachowek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-11-16

Pół roku temu zakończyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mojej żonie. Spadkobierczynią testamentową została siostrzenica zmarłej (córka siostry). Szwagierka po rozprawie stwierdziła, że uda się sprawę majątku żony załatwić polubownie i że w przeciągu dziesięciu dni przedstawi swoje warunki. Do tej pory nic od niej nie otrzymałem. Przed rokiem, po śmierci żony w jej mieszkaniu siostra zameldowała swoją córkę. Czy powinienem dalej czekać na ewentualne propozycje ze strony spadkobierczyni i jej matki? Podejrzewam, że zrobią wszystko, abym nie dostał ani grosza.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Ma Pan prawo wystąpić do córki siostry Pana żony z żądaniem zapłaty zachowku. Jeżeli córka nie zapłaci dobrowolnie, wówczas będzie Pan musiał wnieść do sądu pozew o zachowek.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Pan, jako uprawniony do zachowku, ma 5 lat od dnia otwarcia testamentu, żeby o niego się ubiegać. Dlatego też radzę nie czekać na propozycję ugodową od strony przeciwnej a samemu pisemnie wezwać do zapłaty zachowku.

Czyli proponowałabym Panu wystosować pisemne wezwanie o zapłatę zachowku w określonym terminie. W piśmie może Pan zaznaczyć, o jaką kwotę tytułem zachowku Pan się ubiega oraz podać termin na wykonanie roszczenia. Może Pan również zaznaczyć, że jak najbardziej jest Pan otwarty na szybkie i ugodowe załatwienie sprawy. To Pan sam musi wyliczyć ten zachowek i wysłać swoje żądania do strony przeciwnej, a nie odwrotnie. Dlatego też zachęcam samemu upomnieć się o zachowek i nie czekać biernie, dopóki strona zobowiązana do zachowku prześle do Pana stosowne informacje w tym temacie.

Jeżeli osoba zobowiązana do zachowku nie odpowie na Pana wezwanie i nie zapłaci Panu należnego zachowku, to wówczas pozostaje Panu droga sądowa – złożenie pozwu o zachowek.

Pozew o zachowek powinien Pan złożyć w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Jako strony postępowania należy wskazać Pana jako powoda i córkę siostry zmarłej jako pozwaną. Należy też wskazać wartość przedmiotu sporu, czyli kwotę żądanego zachowku. W pozwie musi Pan zażądać, aby sąd zasądził od pozwanej na Pana rzecz wyliczoną kwotę tytułem uzupełnienia należnego Panu zachowku po żonie.

Następnie takie żądanie musi być uzasadnione. W uzasadnieniu należy wskazać, z czego wynika Pana żądanie zapłaty określonej kwoty tytułem zachowku. Należy wskazać wszystkie okoliczności sprawy.

Pozew powinien być należycie opłacony. Opłata w sprawie o zachowek wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Jeżeli nie jest Pan w stanie ponieść opłaty od pozwu, może Pan wystąpić w pozwie o zwolnienie Pana z tej opłaty. Jeżeli sąd uzna, że nie jest Pan w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania i utrzymania rodziny, to Pana z nich zwolni.

Dokumenty, jakie należy dołączyć do pozwu, to:

  1. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po żonie,
  2. odpisy ksiąg wieczystych nieruchomości odziedziczonych po Pana żonie,
  3. wykaz innych przedmiotów spadkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »