Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Założenie sprawy o zachowek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-11-16

Pół roku temu zakończyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mojej żonie. Spadkobierczynią testamentową została siostrzenica zmarłej (córka siostry). Szwagierka po rozprawie stwierdziła, że uda się sprawę majątku żony załatwić polubownie i że w przeciągu dziesięciu dni przedstawi swoje warunki. Do tej pory nic od niej nie otrzymałem. Przed rokiem, po śmierci żony w jej mieszkaniu siostra zameldowała swoją córkę. Czy powinienem dalej czekać na ewentualne propozycje ze strony spadkobierczyni i jej matki? Podejrzewam, że zrobią wszystko, abym nie dostał ani grosza.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Ma Pan prawo wystąpić do córki siostry Pana żony z żądaniem zapłaty zachowku. Jeżeli córka nie zapłaci dobrowolnie, wówczas będzie Pan musiał wnieść do sądu pozew o zachowek.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Pan, jako uprawniony do zachowku, ma 5 lat od dnia otwarcia testamentu, żeby o niego się ubiegać. Dlatego też radzę nie czekać na propozycję ugodową od strony przeciwnej a samemu pisemnie wezwać do zapłaty zachowku.

Czyli proponowałabym Panu wystosować pisemne wezwanie o zapłatę zachowku w określonym terminie. W piśmie może Pan zaznaczyć, o jaką kwotę tytułem zachowku Pan się ubiega oraz podać termin na wykonanie roszczenia. Może Pan również zaznaczyć, że jak najbardziej jest Pan otwarty na szybkie i ugodowe załatwienie sprawy. To Pan sam musi wyliczyć ten zachowek i wysłać swoje żądania do strony przeciwnej, a nie odwrotnie. Dlatego też zachęcam samemu upomnieć się o zachowek i nie czekać biernie, dopóki strona zobowiązana do zachowku prześle do Pana stosowne informacje w tym temacie.

Jeżeli osoba zobowiązana do zachowku nie odpowie na Pana wezwanie i nie zapłaci Panu należnego zachowku, to wówczas pozostaje Panu droga sądowa – złożenie pozwu o zachowek.

Pozew o zachowek powinien Pan złożyć w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Jako strony postępowania należy wskazać Pana jako powoda i córkę siostry zmarłej jako pozwaną. Należy też wskazać wartość przedmiotu sporu, czyli kwotę żądanego zachowku. W pozwie musi Pan zażądać, aby sąd zasądził od pozwanej na Pana rzecz wyliczoną kwotę tytułem uzupełnienia należnego Panu zachowku po żonie.

Następnie takie żądanie musi być uzasadnione. W uzasadnieniu należy wskazać, z czego wynika Pana żądanie zapłaty określonej kwoty tytułem zachowku. Należy wskazać wszystkie okoliczności sprawy.

Pozew powinien być należycie opłacony. Opłata w sprawie o zachowek wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Jeżeli nie jest Pan w stanie ponieść opłaty od pozwu, może Pan wystąpić w pozwie o zwolnienie Pana z tej opłaty. Jeżeli sąd uzna, że nie jest Pan w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania i utrzymania rodziny, to Pana z nich zwolni.

Dokumenty, jakie należy dołączyć do pozwu, to:

  1. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po żonie,
  2. odpisy ksiąg wieczystych nieruchomości odziedziczonych po Pana żonie,
  3. wykaz innych przedmiotów spadkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »