Darowizna pojazdu przed śmiercią, czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej?

• Autor: Michał Soćko

Przed śmiercią tata przekazał mi samochód w formie umowy darowizny. Był zarejestrowany na niego. Tata zmarł 3 miesiące temu. Na podstawie umowy darowizny samochód przerejestrowałam na siebie i muszę to teraz zgłosić do US. Czy mogę wpisać udział w 100% mój na zgłoszeniu do US? Czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej? Spadkobiercami po tacie są: moja mama, siostra i ja. Nie przeprowadzałyśmy jeszcze postępowania spadkowego. Planujemy to zrobić odnośnie mieszkania własnościowego rodziców i poprzez umowny dział spadku przekazać mieszkanie mamie bez spłat na naszą rzecz. Nie ma co do tego między nami żadnych sporów. Jak postąpić z samochodem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna pojazdu przed śmiercią, czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej?

Zgłoszenie darowizny auta do urzędu skarbowego

Chciałaby Pani zgłosić do urzędu fakt darowizny, aby jak rozumiem skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla grupy zerowej (druk SD-Z2, chyba że samochód był wart mniej niż 9 tys. zł, gdyż wtedy darowizny takie dla najbliższych i tak są zwolnione od podatku).

Otrzymała Pani auto w całości od ojca umową darowizny, nie widzę przeszkód (jest to nawet konieczne i prawidłowe), aby wpisać siebie jako wyłącznego właściciela tego pojazdu. Bowiem pojazd ten, na skutek umowy darowizny przed śmiercią Pani ojca, nigdy nie wszedł do jego masy spadkowej. Wynika to z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Sugeruję najpierw przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie lub akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza, jeżeli wszystkie Panie stawicie się zgodnie u notariusza (w sądzie nie jest to konieczne, gdyż wystarczy zawiadomienie o rozprawie każdego ze spadkobierców i stawienie się choćby jednego). Sąd stwierdzi, że spadek po Pani ojcu dziedziczą po równo – małżonek oraz dzieci po 1/3.

Zobacz również: Sprzedaż ciągnika po zmarłej osobie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodny dział spadku

Umowny dział spadku byłby tańszy w sądzie, gdyż opłata wyniesie ok. 600 zł, zaś u notariusza taksa może być dużo wyższa i zależy od wartości spadku będącego przedmiotem umownego działu. Oczywiście szybciej byłoby u notariusza, jednak trzeba mieć na uwadze wytrwałe negocjowanie z nim taksy notarialnej.

Maksymalna stawka taksy notarialnej

Zobacz również: Sprzedaż samochodu przez spadkobierców

Darowany samochód nie wejdzie do masy spadkowej

Samochód nie będzie miał w tym przypadku żadnego znaczenia, gdyż po pierwsze nie wchodzi do masy spadkowej, a po drugie i tak Panie zgodnie dokonujecie działu spadku, przekazując mieszkanie na rzecz mamy bez żadnych spłat i dopłat (nieodpłatnie).

Reasumując, samochód jako przedmiot darowizny na rzecz Pani od późniejszego spadkodawcy nie wchodzi do masy spadkowej i nie będzie podlegał zasadom dziedziczenia. Pani jest jego wyłączną właścicielką i dopiero w razie ogólnych zasad rozliczania byłby liczony na Pani schedę spadkową (Pani spadek po ojcu byłby wartościowo obniżony o wartość darowizny otrzymanej od ojca). W opisanym przypadku do tego nie dojdzie, gdyż do działu spadku dochodzi zgodnie i nieodpłatnie.

Zobacz również: Zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Michał Soćko

O autorze: Michał Soćko

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »