Darowizna pojazdu przed śmiercią, czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej?

• Data: 2024-05-09 • Autor: Michał Soćko

Przed śmiercią tata przekazał mi samochód w formie umowy darowizny. Był zarejestrowany na niego. Tata zmarł 3 miesiące temu. Na podstawie umowy darowizny samochód przerejestrowałam na siebie i muszę to teraz zgłosić do US. Czy mogę wpisać udział w 100% mój na zgłoszeniu do US? Czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej? Spadkobiercami po tacie są: moja mama, siostra i ja. Nie przeprowadzałyśmy jeszcze postępowania spadkowego. Planujemy to zrobić odnośnie mieszkania własnościowego rodziców i poprzez umowny dział spadku przekazać mieszkanie mamie bez spłat na naszą rzecz. Nie ma co do tego między nami żadnych sporów. Jak postąpić z samochodem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna pojazdu przed śmiercią, czy samochód wejdzie w skład masy spadkowej?

Zgłoszenie darowizny auta do urzędu skarbowego

Chciałaby Pani zgłosić do urzędu fakt darowizny, aby jak rozumiem skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla grupy zerowej (druk SD-Z2, chyba że samochód był wart mniej niż 9 tys. zł, gdyż wtedy darowizny takie dla najbliższych i tak są zwolnione od podatku).

Otrzymała Pani auto w całości od ojca umową darowizny, nie widzę przeszkód (jest to nawet konieczne i prawidłowe), aby wpisać siebie jako wyłącznego właściciela tego pojazdu. Bowiem pojazd ten, na skutek umowy darowizny przed śmiercią Pani ojca, nigdy nie wszedł do jego masy spadkowej. Wynika to z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Sugeruję najpierw przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie lub akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza, jeżeli wszystkie Panie stawicie się zgodnie u notariusza (w sądzie nie jest to konieczne, gdyż wystarczy zawiadomienie o rozprawie każdego ze spadkobierców i stawienie się choćby jednego). Sąd stwierdzi, że spadek po Pani ojcu dziedziczą po równo – małżonek oraz dzieci po 1/3.

Zobacz również: Sprzedaż ciągnika po zmarłej osobie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodny dział spadku

Umowny dział spadku byłby tańszy w sądzie, gdyż opłata wyniesie ok. 600 zł, zaś u notariusza taksa może być dużo wyższa i zależy od wartości spadku będącego przedmiotem umownego działu. Oczywiście szybciej byłoby u notariusza, jednak trzeba mieć na uwadze wytrwałe negocjowanie z nim taksy notarialnej.

Maksymalna stawka taksy notarialnej

Zobacz również: Sprzedaż samochodu przez spadkobierców

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Darowany samochód nie wejdzie do masy spadkowej

Samochód nie będzie miał w tym przypadku żadnego znaczenia, gdyż po pierwsze nie wchodzi do masy spadkowej, a po drugie i tak Panie zgodnie dokonujecie działu spadku, przekazując mieszkanie na rzecz mamy bez żadnych spłat i dopłat (nieodpłatnie).

Reasumując, samochód jako przedmiot darowizny na rzecz Pani od późniejszego spadkodawcy nie wchodzi do masy spadkowej i nie będzie podlegał zasadom dziedziczenia. Pani jest jego wyłączną właścicielką i dopiero w razie ogólnych zasad rozliczania byłby liczony na Pani schedę spadkową (Pani spadek po ojcu byłby wartościowo obniżony o wartość darowizny otrzymanej od ojca). W opisanym przypadku do tego nie dojdzie, gdyż do działu spadku dochodzi zgodnie i nieodpłatnie.

Zobacz również: Zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela

Przykłady

 

Przypadek Anny Anna odziedziczyła samochód po swoim zmarłym ojcu, który przekazał jej go umową darowizny na kilka miesięcy przed swoją śmiercią. Samochód został przerejestrowany na Annę tuż po otrzymaniu darowizny. Podczas postępowania spadkowego po ojcu, samochód nie został wliczony do masy spadkowej, gdyż już formalnie należał do Anny. Rodzina zdecydowała, że inne dobra, takie jak mieszkanie, zostaną podzielone równo między pozostałych członków rodziny.

 

Przypadek Marka Marek otrzymał od swojego dziadka samochód jako darowiznę krótko przed jego śmiercią. Samochód ten nie został zgłoszony do urzędu skarbowego jako darowizna, co miało swoje konsekwencje podczas postępowania spadkowego. Rodzina Marka musiała udowodnić, że auto faktycznie zostało przekazane jako darowizna przed śmiercią dziadka, aby wyłączyć go z masy spadkowej i uniknąć dodatkowych opłat podatkowych.

 

Przypadek Joanny Joanna była jednym ze spadkobierców po zmarłym wujku, który kilka lat przed swoją śmiercią przekazał jej w darowiźnie swój samochód. Joanna nie przeprowadziła formalnej zmiany własności w dokumentach, dopiero po śmierci wujka zdecydowała się to zrobić. To opóźnienie spowodowało początkowo włączenie samochodu do masy spadkowej. Ostatecznie, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów darowizny, samochód został wyłączony z masy spadkowej, ale cała sprawa związana była z dodatkowymi kłopotami i opłatami notarialnymi.

Podsumowanie

 

W przypadku przekazania samochodu przez darowiznę przed śmiercią, kluczowe jest prawidłowe i terminowe zgłoszenie takiego transferu, aby uniknąć włączenia pojazdu do masy spadkowej. Samochód, który został formalnie przekazany i zarejestrowany na nowego właściciela przed śmiercią darczyńcy, nie wchodzi w skład spadku. Zgodne i prawidłowe przeprowadzenie tych czynności gwarantuje klarowność sytuacji prawnej oraz uniknięcie potencjalnych komplikacji podczas postępowania spadkowego.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Zapewniamy szybką i efektywną pomoc, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Michał Soćko

O autorze: Michał Soćko

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »