Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie odziedziczonego mieszkania

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-10-03

Moi rodzice przed śmiercią sporządzili testamenty, w których powołali wnuka (mojego syna) do dziedziczenia całego majątku. Moja siostra oświadczyła, że należy jej się połowa majątku i wystąpi o spłatę. Więcej rodzeństwa nie mam. Wiadomo, że sprawa sądowa o nabycie spadku chwilę potrwa. Czy mój syn może już teraz wynająć mieszkanie, które wkrótce odziedziczy?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Prawo do pełnego dysponowania przedmiotem spadku daje dopiero postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (bez znaczenia, czy to testamentowego, czy też z ustawy). Dlatego co do zasady należałoby się powstrzymać z jakimikolwiek decyzjami i rozporządzaniem przedmiotem spadku do czasu wydania postanowienia spadkowego lub poświadczenia dziedziczenia.

Natomiast koszty utrzymania mieszkania jako majątku spadkowego można odliczyć przy ustaleniu kwoty bazowej do zachowku, którego – jak Pani pisze – będzie dochodził jeden z ustawowych spadkobierców.

W tym miejscu nadmienię, że zachowek, który przypadnie Pani siostrze, to połowa, ale z jej ustawowego udziału spadkowego, przez co spłata z mieszkania to 1/4 jego wartości pomniejszonej o koszty utrzymania. Tymczasem najem stanowiłby przysporzenie, którym także należałoby się „dzielić” w ramach spłaty zachowku. Dlatego w mojej ocenie korzystniej jest pokrywać wydatki na utrzymanie lokalu, by nie powiększać kwoty bazowej do spłaty zachowku.

Oczywiście – co do zawarcia samej umowy najmu – byłoby to realne, gdyby obie strony (wynajmujący, tj. Pani syn, i potencjalny najemca) taką umowę zawarły, jednak powtarzam, byłaby to umowa zawarta z osobą nieposiadającą potwierdzenia swego dziedziczenia po spadkodawcach.

Co do przyspieszenia sprawy pragnę nadmienić, że aktualnie obok stwierdzenia nabycia spadku przed sądem cywilnym funkcjonuje równoważna instytucja prawna poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Z pewnością terminy byłyby krótsze niż w sądzie, choć opłaty mogą się niestety różnić, bo notariusz ponad taksę podstawową (te same opłaty co w sądzie) może doliczyć także dodatkowe kwoty za zawiłość sprawy i przygotowanie samego aktu notarialnego.

Tak oto wygląda sytuacja w kontekście przedstawionej sprawy – proszę ocenić, czy rzeczywiście warto angażować się w najem, skoro będą to zyski do wliczenia w poczet kwot „zachowkowych”. W mojej ocenie – nie warto.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »