Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie odziedziczonego mieszkania

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-10-03

Moi rodzice przed śmiercią sporządzili testamenty, w których powołali wnuka (mojego syna) do dziedziczenia całego majątku. Moja siostra oświadczyła, że należy jej się połowa majątku i wystąpi o spłatę. Więcej rodzeństwa nie mam. Wiadomo, że sprawa sądowa o nabycie spadku chwilę potrwa. Czy mój syn może już teraz wynająć mieszkanie, które wkrótce odziedziczy?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Prawo do pełnego dysponowania przedmiotem spadku daje dopiero postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (bez znaczenia, czy to testamentowego, czy też z ustawy). Dlatego co do zasady należałoby się powstrzymać z jakimikolwiek decyzjami i rozporządzaniem przedmiotem spadku do czasu wydania postanowienia spadkowego lub poświadczenia dziedziczenia.

Natomiast koszty utrzymania mieszkania jako majątku spadkowego można odliczyć przy ustaleniu kwoty bazowej do zachowku, którego – jak Pani pisze – będzie dochodził jeden z ustawowych spadkobierców.

W tym miejscu nadmienię, że zachowek, który przypadnie Pani siostrze, to połowa, ale z jej ustawowego udziału spadkowego, przez co spłata z mieszkania to 1/4 jego wartości pomniejszonej o koszty utrzymania. Tymczasem najem stanowiłby przysporzenie, którym także należałoby się „dzielić” w ramach spłaty zachowku. Dlatego w mojej ocenie korzystniej jest pokrywać wydatki na utrzymanie lokalu, by nie powiększać kwoty bazowej do spłaty zachowku.

Oczywiście – co do zawarcia samej umowy najmu – byłoby to realne, gdyby obie strony (wynajmujący, tj. Pani syn, i potencjalny najemca) taką umowę zawarły, jednak powtarzam, byłaby to umowa zawarta z osobą nieposiadającą potwierdzenia swego dziedziczenia po spadkodawcach.

Co do przyspieszenia sprawy pragnę nadmienić, że aktualnie obok stwierdzenia nabycia spadku przed sądem cywilnym funkcjonuje równoważna instytucja prawna poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Z pewnością terminy byłyby krótsze niż w sądzie, choć opłaty mogą się niestety różnić, bo notariusz ponad taksę podstawową (te same opłaty co w sądzie) może doliczyć także dodatkowe kwoty za zawiłość sprawy i przygotowanie samego aktu notarialnego.

Tak oto wygląda sytuacja w kontekście przedstawionej sprawy – proszę ocenić, czy rzeczywiście warto angażować się w najem, skoro będą to zyski do wliczenia w poczet kwot „zachowkowych”. W mojej ocenie – nie warto.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »