Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wynajęcie odziedziczonego mieszkania

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-10-03 • Aktualizacja: 2022-05-20

Moi rodzice przed śmiercią sporządzili testamenty, w których powołali wnuka (mojego syna) do dziedziczenia całego majątku. Moja siostra oświadczyła, że należy jej się połowa majątku i wystąpi o spłatę. Więcej rodzeństwa nie mam. Wiadomo, że sprawa sądowa o nabycie spadku chwilę potrwa. Czy mój syn może już teraz wynająć mieszkanie, które wkrótce odziedziczy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynajęcie odziedziczonego mieszkania

Stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie testamentu

Prawo do pełnego dysponowania przedmiotem spadku daje dopiero postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (bez znaczenia, czy to testamentowego, czy też z ustawy). Dlatego co do zasady należałoby się powstrzymać z jakimikolwiek decyzjami i rozporządzaniem przedmiotem spadku do czasu wydania postanowienia spadkowego lub poświadczenia dziedziczenia.

Natomiast koszty utrzymania mieszkania jako majątku spadkowego można odliczyć przy ustaleniu kwoty bazowej do zachowku, którego – jak Pani pisze – będzie dochodził jeden z ustawowych spadkobierców.

W tym miejscu nadmienię, że zachowek, który przypadnie Pani siostrze, to połowa, ale z jej ustawowego udziału spadkowego, przez co spłata z mieszkania to 1/4 jego wartości pomniejszonej o koszty utrzymania. Tymczasem najem stanowiłby przysporzenie, którym także należałoby się „dzielić” w ramach spłaty zachowku. Dlatego w mojej ocenie korzystniej jest pokrywać wydatki na utrzymanie lokalu, by nie powiększać kwoty bazowej do spłaty zachowku.

Oczywiście – co do zawarcia samej umowy najmu – byłoby to realne, gdyby obie strony (wynajmujący, tj. Pani syn, i potencjalny najemca) taką umowę zawarły, jednak powtarzam, byłaby to umowa zawarta z osobą nieposiadającą potwierdzenia swego dziedziczenia po spadkodawcach.

Zobacz również: Wynajęcie mieszkania przed stwierdzeniem nabycia spadku

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Co do przyspieszenia sprawy pragnę nadmienić, że aktualnie obok stwierdzenia nabycia spadku przed sądem cywilnym funkcjonuje równoważna instytucja prawna poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Z pewnością terminy byłyby krótsze niż w sądzie, choć opłaty mogą się niestety różnić, bo notariusz ponad taksę podstawową (te same opłaty co w sądzie) może doliczyć także dodatkowe kwoty za zawiłość sprawy i przygotowanie samego aktu notarialnego.

Tak oto wygląda sytuacja w kontekście przedstawionej sprawy – proszę ocenić, czy rzeczywiście warto angażować się w najem, skoro będą to zyski do wliczenia w poczet kwot „zachowkowych”. W mojej ocenie – nie warto.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »