Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza

• Autor: Iryna Kowalczuk

Rok temu uczyniłam mamę współwłaścicielką konta bankowego. Mama niedawno zmarła, czy środki, które są na tym koncie muszę zgłaszać do US jako spadek? Mama nic na to konto nie wpłacała, ponieważ miała swoje własne konto. Jestem jedyną spadkobierczynią mamy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza

Wspólne konto ze spadkodawcą

Zatem miała Pani wraz z mamą wspólne konto bankowe – w takiej sytuacji każda z Pań miała równy dostęp do zawartych na koncie środków i mogła dysponować kontem na równych prawach.

Opisana przez Panią sytuacja jest bardzo niekomfortowa, bowiem brak precyzyjnych regulacji w tym zakresie pozwala organom podatkowym na niemal dowolną interpretację tych zdarzeń. Fakt posiadania wspólnego konta nie zmienia charakteru cywilnoprawnego wpłat i gdy np. współwłaściciel X wpłaci na wspólne konto 50 000 zł, które np. współwłaściciel Y konta wyda, by sobie kupić samochód, nie ma znaczenia, że pieniądze były na wspólnym rachunku. Współwłaściciel konta Y w takiej sytuacji otrzymałby tu bezpłatne świadczenie kosztem majątku współwłaściciela konta X, więc byłaby to darowizna podlegająca opodatkowaniu. Tak samo jest i w Pani sprawie. W momencie otwarcia konta wspólnego z mamą de facto Pani mama stała się współwłaścicielką wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie, a więc po jej śmierci powinna Pani wskazać 1/2 posiadanych środków na koncie jako spadek po zmarłej.

Zobacz również: Czy konto bankowe wchodzi w skład spadku?

Zgłoszenie nabycia spadku do US

Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.

Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku. A więc radziłabym Pani zgłosić połowę środków na koncie wspólnym jako masę spadkową po spadkodawcy, która i tak będzie zwolniona z podatku, jeśli nabycie spadku nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.

Zobacz również: Współwłaściciel konta a spadek

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »