Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament ciotki a prawo do spadku jej sióstr

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-08-22

Niedawno zmarła moja ciotka, zostawiła testament (w formie aktu notarialnego), w którym wszystko mi zapisała. Ciotka nie miała męża ani dzieci. Żyją jednak jej dwie siostry – moja mama oraz druga ciotka. Jakie prawa do spadku mam ja oraz siostry zmarłej ciotki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie testamentowe to dziedziczenie na podstawie testamentu. Odmiennie wygląda sytuacja, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, wówczas dochodzi do dziedziczenia ustawowego, czyli na podstawie ustawy. Tak więc w myśl prawa spadkowego o tym, kto dziedziczy majątek spadkowy, decyduje sporządzony przez spadkodawcę testament (tzw. dziedziczenie testamentowe), a w przypadku jego braku – ustawa Kodeks cywilny (tzw. dziedziczenie ustawowe).

Pańska ciocia powołała Pana w testamencie do całości spadku po sobie. Zatem po śmierci ciotki stał się Pan jej jedynym spadkobiercą i odziedziczył cały jej majątek. Nikt inny, poza Panem, nie ma prawa dziedziczyć żadnego majątku (ani jego części) po cioci.

Siostry Pana cioci nie mają żadnych praw do spadku. Nie należy im się również od Pana zachowek, bowiem krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia.

Art. 992. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.”

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. W tym kręgu nie znajduje się rodzeństwo.

Art. 991 wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią rodzeństwo nie należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym bracie, czy siostrze – przepis mówi bowiem jasno i wyraźnie: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą.

Reasumując, rodzeństwu Pana cioci w żadnym razie nie przysługuje roszczenie o zachowek, ani o żadną inną spłatę z majątku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »